Tag Archives: јатки

(Рецепт) ИДЕАЛНИ ЗА ПРАЗНИЦИТЕ: Какао бисквити со ореви

Состојки: – 100 гр шеќер – 60 гр путер – 1 јајце – 100 гр брашно – 20 гр какао во прав – прстофат сол – 1 лажичка прашок за пециво – 1/3 лажичка мелен цимет – 1 лажичка екстракт од ванила – 50 гр крупно сечкани ореви или други …

Повеќе »

Оваа храна се смета за најздрава, а на многумина им недостига на менито

Диететичарката Мелиса Мајер на своите клиенти секогаш им дава едноставни совети. Таа вели дека не треба да се концентрирате на тоа која храна ќе ја отстраните од вашето мени, туку на онаа со која ќе го збогатите. „Тоа ќе ви служи подобро на долг рок и ќе ви помогне да …

Повеќе »

Осум намирници што секој со дијабетес треба да ги јаде

ДИЈАБЕТЕСОТ е хронична состојба со која живеат неколку стотици илјади Македонци. Секој кој е дијагностициран мора да внимава на исхраната за да избегне долгорочни компликации. Дијабетесот се јавува кога панкреасот не произведува доволно инсулин или кога телото не може ефикасно да го користи инсулинот што го произведува. Инсулинот го регулира …

Повеќе »

Пет намирници кои се богати со магнезиум

Многумина не се свесни за улогата што магнезиумот ја игра во телото. Овој минерал е клучен за имунолошкиот систем, здравјето на срцето, спречување на воспаленија, а помага и во правилното функционирање на мускулите и ткивата. Поради изразените здравствени придобивки, важно е да внесувате доволно магнезиум. Затоа е добро да се …

Повеќе »

КОНТРОЛИРАЈТЕ ГО ДИЈАБЕТЕСОТ – Др Мајкл Мосли со години лекува заболени од дијабетес тип 2: Ваков појадок ја држи болеста под контрола!

Дијабетесот тип 2 се смета за многу сериозна состојба и доколку не се лекува може да доведе до сериозни здравствени компликации Некои едноставни промени во животниот стил можат да помогнат во спречување или контролирање на вашата состојба. Овој вид дијабетес предизвикува проблеми на организмот со производство на инсулин. Како резултат …

Повеќе »

Намирници кои го намалуваат ризикот од сите болести за 10. проценти

Високата доза на алфа линоленска киселина (АЛА) – главно се наоѓа во ореви, семки и растителни масла – се поврзани со помал ризик од смрт од сите причинители, особено болести на срцето и крвните садови, открива студија објавена во BMJ.. Алфа-линоленска киселина (АЛА) е вид на омега-3 полинезаситена масна киселина …

Повеќе »

За што се добри било кои јатки?

Без сомнение, јатките придонесуваат за урамнотежена исхрана и се препорачуваат за ужина. Долго не одржуваат сити, содржат протеини и добри масти, потоа витамини од групата Б и Е и минерали: магнезиум, калиум, калциум, фосфор, железо, цинк … Затоа, добро е да ги консумирате секој ден, само во умерени количини. На …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) План на исхрана на докторката Фицџералд кој стареењето ГО УСПОРУВА ЗА ТРИ ГОДИНИ!

Д-р Кара Фицџералд е водечки автор на револуционерниот труд објавен во списанието „Aging “ – открила дека исхраната богата со лиснат зеленчук, зеленчук како зелки и бобинки драматично ја намалува биолошката возраст на групата на средовечни луѓе кои учествувале во нејзината студија. Д-р Фицџералд е научник по биохемија на Институтот …

Повеќе »

Со храна против висок притисок

Докажано е дека една чаша сок од боровинка секој ден го намалува крвниот притисок. Доколку сакате да ја намалите веројатноста за заболување, најдобриот совет е да ги намалите ризиците што придонесуваат за појава на хипертензија – избегнувајте сè што е солено, масно, засладено со шеќер, како и кафе и алкохол. …

Повеќе »