Tag Archives: јатки

Експертите велат дека овие 6. намирници треба да ги јадете секој ден

ЕКСПЕРТИТЕ сугерираат дека постојат одредени намирници кои луѓето треба да ги јадат секој ден. Тие вклучуваат посни протеини и разновиден зеленчук. Дополнително, вклучувањето на намирници како маслиново масло, јаткасти плодови и бобинки може да им помогне на луѓето да го намалат ризикот од одредени хронични состојби. Многу луѓе често ги …

Повеќе »

Кога се гладни, најдолговечните луѓе на светот посегнуваат по оваа храна

СИНИ зони се местата со најголема концентрација на стогодишници познати по најздравите навики. Додека генетиката најверојатно игра улога во очекуваниот животен век во овие региони, истражувањата покажаа дека не треба да се занемарат ниту движењето, социјалните односи, нивото на стрес и исхраната. Најголемиот оброк во денот во сините зони е …

Повеќе »

(СПИСОК) Ова се НАМИРНИЦИТЕ кои можете да ги јадете кога сакате и нема да се здебелите!

Иако едно од најважните правила за време на диетата е да не јадете навечер, постојат намирници кои нема да влијаат на губењето килограми дури и ако ги консумирате после осум часот навечер. Имено, најважното правило е да ја изберете храната што ја јадете, а не часовите. Еве неколку намирници кои …

Повеќе »

Овие намирници ги намалуваат проблемите во МЕНОПАУЗАТА

Проблемите со менопаузата може да имаат сериозни последици за секојдневните активности на жената. Секоја жена во педесетите се соочува со обилни промени во телото, но и вртоглави промени во расположението, а сето тоа е резултат на менопаузата. Менопаузата може да ја препознаете по топли бранови, промени во расположението, ноќно потење …

Повеќе »

Руски лекар ја открил тајната на долговечноста – со 7. намирници може да се продолжи животот

Конзумирањето здрава храна е клучно за зачувување на здравјето на целиот организам, од превенција и третман на коронавирусот до продолжен животен век, посочува познатиот руски лекар и телевизиски водител Александар Мјасников, кој ги набројал производите кои го продолжуваат животот. Имено, правилниот избор на храна може да го забави текот на …

Повеќе »

ОВИЕ ЧЕТИРИ НАМИРНИЦИ ГО ПРОДОЛЖУВААТ ЖИВОТОТ ЗА 13. ГОДИНИ: Една работа дефинитивно мора да исфрлиме од исхраната!

Неодамнешното истражување на холандските научници покажале дека некои намирници го продолжуваат животот поради исклучително богатите нутритивни вредности. Се разбира, доколку тие се редовно на нашето мени и под претпоставка дека се трудиме да водиме здрав живот. Во последно време, особено поради последиците од пандемијата, се’ повеќе се посветува внимание на …

Повеќе »

Навики во исхраната кои го зајакнуваат срцето по 50-тата година од животот

Да се ​​има силно срце во педесеттите е клучно, особено затоа што тој витален орган поминува низ големи промени како што стареете. Вашето срце е мускул, што значи дека природно слабее со текот на времето. Исхраната може да ви помогне да го забавите тоа. Постојат одредени намирници и навики во …

Повеќе »

НАЈВКУСНИ ЈАТКИ – Доволно е да јадете 60 грама неделно: Зошто секој треба да си дозволи индиски ореви!

Богати се со витамини и клучни минерали… На нашата трпеза се повеќе се присутни индиските ореви. Познат е како орев, а всушност го претставува јатка од круша или јаболко, кој расте во Индија. Месестиот дел се конзумира, но брзо се расипува, поради што кај нас доаѓаат само вкусните јаткички, наречени …

Повеќе »

(Рецепт) ИДЕАЛНИ ЗА ПРАЗНИЦИТЕ: Какао бисквити со ореви

Состојки: – 100 гр шеќер – 60 гр путер – 1 јајце – 100 гр брашно – 20 гр какао во прав – прстофат сол – 1 лажичка прашок за пециво – 1/3 лажичка мелен цимет – 1 лажичка екстракт од ванила – 50 гр крупно сечкани ореви или други …

Повеќе »