Tag Archives: јатки

Дали секој ден консумирате ЈАТКИ? Еве кои предности но и ризици ги носат за здравјето на СРЦЕТО и крвните садови!

Тие добро го заситуваат телото, ги збогатуваат главните хранливи материи и позитивно влијаат на општото здравје Јаткастите плодови се присутни во човечката исхрана уште од античко време. Видовите на јатки имаат одредени разлики. Сепак, предностите на овие производи не смеат да се преценат. Секогаш треба да се придржувате на нормата …

Повеќе »

Храната што ја јадеме СЕРИОЗНО влијае на нашето расположение: Овие седум намирници се вистински извор на СРЕЌА!

Сите знаеме колку е важна исхраната, бидејќи освен што влијае на целокупното здравје, влијае и на расположението. Факт е дека од пандемијата, менталното здравје стана топ тема, а кога станува збор за менталното здравје и храната, се поголем број луѓе стануваат свесни дека храната што ја јадеме може сериозно да …

Повеќе »

Овие намирници треба да се консумираат барем еднаш неделно: Нивното внесување може да има големи придобивки

Малите промени во нашата исхрана може да имаат големи придобивки. Она што го внесуваме во организмот многу влијае на нашето здравје и затоа е важно да внимаваме на исхраната. Ова се намирници кои треба да се консумираат барем еднаш неделно. Јаткасти плодови Јадењето ореви барем еднаш неделно може да ви …

Повеќе »

Имате тенка и кршлива коса? Можеби вашата исхрана е сиромашна со важна хранлива материја

ДОКОЛКУ забележите дека косата сè повеќе ви опаѓа и сакате да ја пронајдете причината за проблемот, експертите предлагаат прво да ја анализирате вашата исхрана. Иако опаѓањето на косата е неизбежно и се јавува како што старееме, исхраната со малку протеини може да доведе до слаба и кршлива коса. „Протеините им …

Повеќе »

Лошо спиете? Причината не е само психата, телото страда од недостаток кој се компензира со ова овошје

Ако лошиот сон продолжи подолг временски период, тоа може негативно да влијае на нашите секојдневни активности, како и на нашето здравје. И додека повеќето несоници се поврзани со лошото ментално здравје, понекогаш причината за лошиот сон е недостатокот на селен во телото. Експертот за добар сон Мари Грејс Тејлор објаснила …

Повеќе »

Решена дилема: Експертите откриле дали е поздрав ПУТЕРОТ или МАРГАРИНОТ – се’ зависи од ЕДНА СОСТОЈКА

Експертите објаснија кој избор е подобар Пред неколку години, имаше актуелна дебата за тоа што е поздраво – путерот или маргаринот? Маргарините на база на растително масло станаа популарни кога лекарите почнаа да сфаќаат колку се опасни заситените масти за здравјето. Некои маргарини имаат нездрави транс масти, додека за други …

Повеќе »

4. намирници кои се здрави за мозокот а кои невролозите им ги препорачуваат на пациентите

ПРИРОДНО и нормално е мозокот да се менува со годините. Како што старееме, можеме да видиме промени кои влијаат на вештините за размислување, планирање и решавање проблеми, како и меморијата и способноста за разбирање сложени концепти. И додека малите когнитивни промени генерално се сметаат за нормални, некои луѓе доживуваат посериозни …

Повеќе »

Овие десет намирници се нарекуваат суперхрана а присутни се на пазарите. Еве зошто треба да ги јадете!

НЕ толку одамна, исхраната беше научно недоволно истражена област и многумина мислеа дека редовното консумирање млеко, конзервирано овошје и малку ракија е се што му е потребно на човечкото тело за да дотурка до навидум неизбежен срцев удар на 60-годишна возраст. Но, во последните неколку децении, науката за исхрана значително …

Повеќе »

ХРАНЛИВИ НАМИРНИЦИ – Изберете една од шесте најздрави опции за појадок

Појадокот се смета за најважен оброк во денот. По добар ноќен сон и пост, на вашето тело му требаат хранливи материи и енергија што му се потребни за да функционира во текот на денот. Здравиот појадок може да ви помогне да избегнете грицки пред ручек, како и да ја подобрите …

Повеќе »