Tag Archives: јапонци

(ВИДЕО) СРЕДЕ СКОПЈЕ: Распеани Јапонци и Јапонки играат оро на “Македонско девојче”!

Сеуште Скопје е интересен за странските туристи кои се чини дека при доаѓањето во нашата земја добро се „подготвуваат“ и со музички знаења… На социјалните мрежи се појави видео од распеани туристи од Јапонија, кои на плоштадот “Македонија” во Скопје играат оро на „Македонско девојче”. Видеото за кратко време стана …

Повеќе »

(ВИДЕО) Јапонци пеат и свират музика од Балканот: „Месечина“ и нив ги осветли!

Во најтехнолошката земја на светот, Јапонија, многу се бара музиката од овие простори, наши, балкански… И, многу често,Јапонците избираат песни токму од Балканот, најверојатно бидејќи имаат нетипична ритмика и мелодичност. Погледнете и слушнете како јапонски состав ја изведува „Месечина“: 0 Japanci pevaju i sviraju "MESEČINA"i to dobro..;) Gepostet von Muzika …

Повеќе »

(ФОТО) Нешто најпрекрасно што денес ќе го прочитате: Ја откриле тајната на долгиот брак!

Животниот век на луѓето е пролонгиран, па денес има се’ повеќе и повеќе луѓе кои се соочуваат со 80.роденден, но малку е веројатно дека има многу од оние кои поминале осум децении во брак. Масау и Мијако Мацумото од Јапонија само што прославија осум децении брачен живот. 【一对日本夫妇携手走过80载春秋 成世界上最年长在世夫妇】日本的Masao Matsumoto与Miyako …

Повеќе »

(ВИДЕО) Јапонци ја пеат „Бело лице љубам јас“: Споделете Македонци – сите да видат!

Познато е дека македонската песна има допрено во сите делови на светот. Но, колку и’ да ни е тоа познато, секогаш радува кога ќе видиме дека некој ги пее македонските песни и ги игра македонските ора… Едно такво видео ни пристигнува од далечната Јапонија која има потполно поинаква култура од …

Повеќе »