Tag Archives: јапонија

(ВИДЕО) ДА СЕ НАЕЖИШ: Овој мост остава без здив но буди и страв за оние кои првпат одат преку него!

Мостот од снимката се наоѓа во Јапонија и ги поврзува градовите Макуа и Сакаиминато. Изграден е за да под него можат да минуваат бродови. Поради необичната градба повеќе потсетува на ролокостер отколку на мост. Несомнено е дека буди страв кај возачите и патниците кои првпат минуваат преку него.

Повеќе »

(ВИДЕО) ЕЛЕМЕНТАРНА НЕПОГОДА: Вака изгледаше земјотресот од 9,1 степени според Рихтер во Јапонија

Земјотресите во Албанија беа причина по социјалните медиуми да се појават разни снимки од слични елементарни непогоди, а денес ви донесуваме една од 2011. година од Јапонија… Земјотресот во Сендај во 2011 година e земјотрес со магнитуда од 8,9 до 9,1 степени што го погодил регионот на Сендај, остров Хоншу,Јапонија …

Повеќе »

(Вознемирувачко Видео) УЖАСНА СМРТ – ПЛАНИНАР ВО ПРЕНОС ВО ЖИВОТ ЈА СНИМИЛ СОПСТВЕНАТА СМРТ: Само што бил при врвот се лизнал а неговите последни зборови…!

На јапонската планина Фуџи е пронајдено тело на турист, за кое се верува дека загинал додека го пренесувал своето искачување на врвот преку социјалните мрежи. Се сомнева дека тој се лизнал и паднал. Полицијата започнала големо пребарување со надеж дека ќе го пронајде жив, но на висина од 2.700 метри …

Повеќе »

(ФОТО) Славната пејачка соработувала со Мајкл Џексон:„Видов многу чудни работи!“

“Тоа беше лудо искуство. Тој тогаш беше најголема ѕвезда на една генерација и јас добив можност да пеам дует со него секоја вечер, 18 месеци” Славната пејачка Шерил Кроу, која музичката кариера ја започнала како придружна пејачка на концертите на кралот на поп музиката, Мајкл Џексон, била на турнеи со …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Пред 6. години таинствено исчезнал милијардер а оставил отворена вила: Јутјубер влегол во домот со камера и останал шокиран

Интересно е тоа што иако куќата е напуштена, од неа нема украдени работи и ниту еден прозорец не е скршен… Стив Ронин, познат урбан истражувач, на својот Јутјуб канал објавил видео од напуштена вила на еден јапонски милијардер која останала речиси недопрена. “Кога за првпат го истражував ова место, не …

Повеќе »

(ФОТО) Кога го слават новиот цар не жалат: Во Јапонија се служи џиновски бургер за 800. евра! Луксузно јадење наросено со злато!

Хамбургерот, кој е наречен златен џиновски бургер, чини 100.000 јени или 800. евра и ќе биде на менито до крајот на јуни. Еден ресторан во Токио од вчера започна да нуди хамбургер од 800. евра како дел од прославата за доаѓањето на новиот цар на почеток на месец мај. Хамбургерот …

Повеќе »

(ФОТО) Алпска рута: Неверојатна прошетка помеѓу ѕидови од снег високи 20. метри

Поради влагата која ја донесуваат ветриштата од Јапонското море северниот дел од Јапонија е едно од најбогатите подрачја со снег во светот. Еден од трите планинци ланци во јапонските Алпи, Хида, бележи и до 38. метри снег годишно. Планината Татејама на северот на Јапонија секоја година привлекува илјадници љубопитници кои …

Повеќе »

(ФОТО) Во оваа европска земја наскоро ќе се живее подолго дури и од Јапонија!

Јапонија со години се наоѓа на врвот на скалилото за најдолговечни нации на светот, со просечен животен век до 85. години. Наскоро во тоа ќе ги „прошиша“ една европска држава. Institute for Health Metrics and Evaluation направил нова студија која покажува дека до 2040. година таа титула ќе и припадне …

Повеќе »

(ФОТО) Шестмесечно бебе станало вирален хит поради бујната коса: Луѓето не можат да престанат да се чудат!

Шанко е шестмесечно девојче од Јапонија чија коса изгледа како да излегла од бајките. Шанко има само шест месеци но уште од раѓањето има бујна коса. Родителите биле толку зачудени со преслатката коса на бебето што на Инстаграм отвориле профил на кој редовно објавуват фотографии од косата која не престанува …

Повеќе »