Tag Archives: јапонија

(ВИДЕО) Земјотрес со јачина од 7,1 степени во морето источно од Фукушима – на луѓето им порачале да се оддалечат од брегот

Силен земјотрес со јачина од 7,1 степени го погоди источниот брег на Јапонија во саботата, се треселе и згради во Токио, но според првите информации нема големи штети и не е издадено предупредување за цунами. Епицентарот на земјотресот бил покрај брегот на префектурата Фукушима на длабочина од 60 километри, објави …

Повеќе »

ЈАПОНИЈА 1945.: Најтажна фотографија снимена после атомскиот напад на Нагасаки

Една од најтажните фотографии е направена по атомскиот напад на Нагасаки во Јапонија во 1945. година. Според приказната која се крие зад неа, потсетува на „Гробиштата на пожарникарите“, јапонска аниме-драма од 1988. година. На фотографијата се гледа како едно јапонско момче го носи телото на неговиот помлад брат кој загинал …

Повеќе »

(ФОТО) ЗАПИШАНА ВО ГИНИСОВАТА КНИГА НА РЕКОРДИ – Најстарата жена на светот го прославила 118. роденден: „Планирам да бидам жива и здрава барем до 120!“

Таа гордо ја носи титулата најстара жива личност на светот Кејн Танака, Јапонка, која според Гинисовата книга на рекорди е најстарата жива личност, денес наполни 118 години. Танака е родена на 2. јануари 1903. година и својот прекрасен ден го прослави во дом за стари лица во Фокуока, Јапонија, каде …

Повеќе »

ПРКОСИ НА ГРАВИТАЦИЈАТА – Необична куќа во Јапонија: Сите се прашуваат како не се урнува!

Призорот привлекол внимание и воодушевувањето од луѓето ширум светот Јуко Мори објавил необична фотографија од куќа на својот Твитер профил, по што многу корисници ја споделија фотографијата, па станала вирална. Призорот привлекол внимание и воодушевувањето од луѓето ширум светот なんか一本で建ってる pic.twitter.com/eXvkYnzME1 — Yuko Mohri 毛利悠子 (@mo_hrizm) September 1, 2020 Кога …

Повеќе »

(ФОТО) ЕПИДЕМИЈА – РЕНОВИРАЛЕ ЖЕЛЕЗНИЧКА СТАНИЦА И ОТКРИЛЕ МАСОВНА ГРОБНИЦА: Мистерија на кружните јами со 1.500 лица!

Археолозите откопале остатоци од повеќе од 1.500 луѓе за кои се верува дека починале во епидемија, затрупани во масовна гробница од 19. век, ископана како дел од Проектот за развој на Осака во западна Јапонија. Официјални лица на Здружението за културно наследство на градот Осака, кое ги проучува остатоците, изјавиле …

Повеќе »

Моќта на природата е неверојатна: На спортскиот терен на затворено школо израснало цвеќе

Наставниците и другиот персонал во едно нижо средно училиште во префектурата Фукушима, привремено затворено поради епидемијата, биле изненадени кога виделе дека спортското игралиште е покриено со розови цвеќиња. Спортското игралиште, кое под нормални околности го исполнуваат учениците, е покриено со цвеќиња кои пораснале во отсуство на луѓе, а директорот на …

Повеќе »

(ФОТО) На болните од Ковид-19 во Јапонија моралот им го креваат роботи: „Обединети во борбата против корона вирусот!“

Во хотелите во кои привремено се сместени пациенти со лесни симптоми на КОВИД-19, градските власти во Токио воведуваат употреба на робот што ќе им помогне на пациентите да го подобрат моралот, да им помогнат во одржување на хигиената и да го спречат ширењето на инфекции кај хотелскиот персонал. Така, два …

Повеќе »

(ФОТО) Јапонија најавува вонредна состојба во траење од шест месеци

Во повеќето случаи, нема казни за игнорирање на барањата на властите, а спроведувањето на овие мерки ќе се потпира повеќе на притисокот на заедницата и почитување на надлежните органи. Јапонија ќе прогласи вонредна состојба во обид да го спречи ширењето на коронавирусот, објавија локалните медиуми, според кои владата подготвува стимулативен …

Повеќе »

(ФОТО) НАЈУБАВ ПАРК – Завеса од цвеќе: Парк како вистинско уметничко дело!

Овој парк изгледа како вистинско уметничко дело. Тоа е омилено место за љубителите на цвеќето, како и за оние кои сакаат да се релаксираат во природа. Цветниот парк Ашикага во Јапонија се наоѓа во Ашикага, околу осумдесет милји оддалеченост од Токио. Се смета за најдобро место во Јапонија за проучување …

Повеќе »