Tag Archives: јапонија

Врсничко насилство и проблеми со срцето – „осамената принцеза“ немала среќно детство

Принцезата Аико неодамна наполни 20. години, а нејзиното детство било далеку од бајковито – трпела насилство од врсници и имала проблеми со срцето, а медиумите ја прогласиле за „осамена принцеза“. Аико е родена во кралската палата во 2001. година, а нејзиното име е специфично затоа што ја нарекуваат и принцезата …

Повеќе »

(ФОТО) Научниците од Хонг Конг ја објавија првата фотографија од корона сојот Омикрон

Универзитетот во Хонг Конг објави фотографија од сојот Омикрон на корона вирусот, добиена со помош на електронски микроскоп. Научниците од Медицинскиот факултет, вклучително и експерти од областа на патологијата и вирусологијата, успеаа да направат микрографија на клетка (Vero E6) на бубрег на мајмун инфициран со сојот омикрон, се вели во …

Повеќе »

Корона вирусот се уништил самиот себеси – чудо во Јапонија!

Драстичниот пад на новите инфекции и смртни случаи во голема мера се припишува на одличниот процент на вакцинирани, јавното прифаќање за носење маски и други епидемиолошки фактори. Но, некои научници сè уште веруваат дека овој пад е единствен. Пандемијата на коронавирус во Јапонија доживеа неочекуван пресврт, а нивните научници тврдат …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ова е најфреквентниот пешачки премин во светот – дневно минуваат половина милион луѓе!

СТАНА заштитен знак на јапонската метропола. Преминот Шибуја во Токио е најпрометниот во целиот свет. Кога ќе се вклучи зеленото светло на семафорот за пешаци, преминот го користат во просек околу 2.500 луѓе. И така на секои три минути, па некои проценки велат дека секој ден низ овој премин поминуваат …

Повеќе »

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА НА НАЈМОЌНИТЕ ПАСОШИ ВО СВЕТОТ: Европа доминира, еве каде е Македонија а каде останатите земји од бивша Југославија!

Лондонската фирма за советување за државјанство и престој Henley & Partners објавила ревидирана листа на најмоќните пасоши во светот. Последниот извештај на Henley покажува дека глобалниот јаз во слободата на патување никогаш не бил поголем. Таканаречениот индекс на Henley пасош е базиран на податоци дадени од Меѓународната асоцијација за воздушен …

Повеќе »

(ФОТО) Во Јапонија прават куќи од стиропор отпорни на земјотреси, пожари и тајфуни

Куќите од стиропор можеби воопшто не звучат како добра идеја ако мислиме на ветер и бури, но се чини дека Јапонците пронајдоа рецепт како куќите од овој материјал да ги направат отпорни на земјотреси, пожари и тајфуни. Иако повеќе потсетуваат на домовите на хероите од цртан филм, куќите од стиропор …

Повеќе »

ЈАПОНСКА ТЕРАПИЈА СО ВОДА КОЈА ПРАВИ ЧУДА ЗА ОРГАНИЗМОТ: Еве кога треба да се испие првата чаша вода во текот на денот!

Јапонска водена терапија од народната медицина – еве кога треба да ја испиете првата чаша вода во текот на денот. Хидратацијата на телото е неопходна за да функционира нашето тело, тоа е клучно за здравјето и животот. Водата е суштински елемент за секоја функција во телото, и кога не консумираме …

Повеќе »

(ВИДЕО) Додека се околу него се лула од земјотрес реакцијата на овој Јапонец е ХИТ!

Неверојатно, но вистинито Земјотрес со јачина од 7,2 степени според Рихтеровата скала ја погоди областа на Јапонија во саботата, а епицентарот беше во близина на островот Хоншу. Додека целата земја беше во паника и многумина стравуваа за своите животи и безбедност, видеото од Јапонец како седи како статуа го обиколи …

Повеќе »

НОВ СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС КАЈ ФУКУШИМА: Повторно тресело во Јапонија – нема предупредување за цунами!

Земјотрес со јачина од 4,7 степени денес го погоди североисточниот дел на Јапонија, а според националната метеоролошка агенција, епицентарот на земјотресот се наоѓал источно од префектурата Фукушима на длабочина од 50. километри. Агенцијата соопшти дека нема извештаи за жртви или штети на зградите во земјотресот, а властите не издале официјално …

Повеќе »