Tag Archives: јане велковски

(ВИДЕО) Јане порача од ОН: „Не ми пречи мојата попреченост, ми пречат бариерите!“

„Ме нервира кога ми е оневозможено да одам некаде, кога нема огради ниту транспортни средства за мене, па моите родители мораат да ме носат. Моите родители сега ми помагаат, но сакам да бидам независен…“ На овогодишниот Светски ден на детето, единаесетгодишниот Јане Велковски, застапник за деца со попреченост од Македонија, …

Повеќе »

ЧЕСТ И ОБВРСКА: 11. годишниот Јане Велковски ќе зборува во ОН во Њујорк за заштита и промоција на правата на децата

Јане ќе учествува во интерактивниот дел во кој ќе бидат претставени деца застапници, ќе има креативни елементи, музички настапи и учество на амбасадори на добра волја. Тој ќе зборува заедно со други четири деца за време на панел дискусијата насловена како „Да не изостане ниедно дете: за секое дете, сите …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Заштитното лице на УЕФА за „EqualGame“ – деветгодишниот Јане Велковски, вљубеник во фудбалот, конечно го доби лекот „спинраза“!

До пред година и пол ретко кој знаеше за Јане Велковски и неговата голема љубов кон фудбалот, но една фотографија со неговиот фудбалски идол Кристијано Роналдо објавена на инстаграм профилот на УЕФА, го обиколи светот. Потоа деветгодишниот Јане стана миленик на сите лица кои го сакаат фудбалот а не можат …

Повеќе »

(ФОТО) ВЉУБЕНИКОТ ВО ФУДБАЛОТ Јане Велковски конечно го доби лекот „Спинраза”

Јане Велковски конечно ќе го добие лекот спинраза. Со овој лек тој ќе има подобар живот состојбата со здравјето ќе се подобри, а најголема надеж е дека Јане ќе има можност да оди, објави Канал5.   Неговиот сон е фудбалот, верува дека еден ден ќе застане на фудбалскиот терен, а …

Повеќе »

(ФОТО) Јане добил дрес од Пол Погба: И покана да следи натпревар на „ѓаволите“ во Манчестер

Јане Велковски, момчето кое боледува од спинална мускулна атрофија, а за кое сторија направи и УЕФА, добил покана од фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Пол Погба, да оди во Манчестер и да гледа во живо натпревар на „Манчестер Јунајтед“. Погба го видел Јане во спотот на УЕФА за кампањата „Еднаквост на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Малечкиот Јане доби дрес од Елмас, со број 1 од ФФМ но и покана од Пол Погба

На доделувањето на наградите на ФФМ, се чини главен беше малечкиот Јане Велковски, детето кое стана македонски амбасадор на УЕФА во програмата „Игра за сите“. Елмас знаел дека Јане ќе биде присутен на манифестацијата и го побарал својот дрес од ФФМ, а оттаму се погрижиле да му го сочуваат, а …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Малечкиот херој Јане дел од „EqualGame“: „Секој на светот може да игра фудбал“

Во Европската фудбалска федерација на Јане гледаат како на вистинска мала сензација во Македонија. Неговата популарност почна да расте кога за прв пат се појави како придружба на репрезентацијата на Македонија на квалификацискиот натпревар против Шпанија во јуни оваа година … „Деветгодишниот Јане Велковски од Скопје, живее за и со …

Повеќе »