Tag Archives: јајца

(ФОТО) Гибаница од стоен леб: Сиромашно јадење со богат вкус!

Не го фрлајте лебот ако ви остане од вчера, туку испробајте го ова штедливо но фантастично јадење Потребно е нешто повеќе од половина час да се напрви оваа фантастична гибаница од стоен леб. Со малку фантазија и малку издвоено време стариот леб кој би го фрлиле ќе добие сосема нов …

Повеќе »

(ВИДЕО) Чоколаден колач од само две состојки!

Вкусен десерт за кој не ви треба многу време ниту пари.Најдобро се служи со сладолед од ванила или свежо овошје… Потребно е: 4 јајца 250 г чоколадо за готвење Подготовка: рерната вклучете ја на 170 степени. Истопете го чоколадото, на пареа или во микробранова рерна. Одвојте ги жолчките од белките. …

Повеќе »

(ФОТО) Искористете ги велигденските вишоци: Јајца „облечени во“ месо

Состојки: 500 г. мелено месо 4 6 помали јајца, или 20 – инна од препелица сол, црн пипер 1 главичка кромид, ситно сечкан, или рендан 2 лажици кечап (по вкус и лут сос) 2 лажици лебни трошки 1 јајце, одвоено на жолчка и белка масло за пржење дополнителни лебни трошки …

Повеќе »

(ФОТО) Искористете ги велигденските јајца: Тиролска салата

Состојки: 1 марула 2 јајца 80 г пршута (тенко исечена) 10-тина маслинки 1 китка ротквици 3 кришки леб малку пармезан (рендан) 2 лажици јаболков оцет 4 лажици маслиново масло 1 чешне лук малку сол, црн пипер малку масло за готвење Подготовка: Јајцата тврдо сварете ги (искористете ги тие од Велигден) и …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Три рецепти за најслатки велигденски гнезда!

Вкусни и декоративни, колачи кои ќе ја разубават вашата велигденска трпеза! Чоколадно гнездо Потребно е: шпагети од ориз чоколадо за готвење чоколадо или бомбони во облик на јајце путер Подготовка:истопете го чоколадото. Шпагетите искршете ги на големина од 8. до 10. см., ставете ги во чинија и на нив истурете …

Повеќе »

(ФОТО) Мали совети за почетници: Свежина на јајцата и одбегнување пукање при варење

Свежината на јајцата можете да ја проверите така што ќе ги вроните во сад со ладна вода. Ако јајцата потонат значи дека се свежи. За да одбегнете пукање на јајцата при варењето, во водата ставете и’ лажица оцет. Друг рецепт е во водата да се стави сол, и јајцата да …

Повеќе »

Најдобар колач од две состојки

Добар колач е нешто што бараме особено во текот на викенд, кога трпезата е убаво да се зачини со нешто слатко. Овој предлог ќе го обожувате бидејќи за овој десерт ви треба малку време и само два продукти. Порталот “Living On A Dime” подготвил неколку слатки изненадувања а ова е …

Повеќе »

(ВИДЕО) Пита од стар леб

Кога ќе ви остане стар леб не го фрлајте бидејќи тој може совршено да послужи за една убава пита. Исто така за фил може да искористите се’ што имате во фрижидер, малку сирење, павлака, салама… Потребно е: 1 векна стар леб 400 мл јогурт 3 јајца 150 мл млеко 150 …

Повеќе »

(ВИДЕО) Какво чудовиште фатиле: Мислеле дека џиновска змија голтнала теле, но во утробата нашле нешто многу полошо!

Во Нигерија селаните убиле џиновски питон за кого верувале дека изел теле, но кога го распориле следел шок. Тие го убиле огромниот влекач бидејќи верувале дека им ја јаде стоката, меѓутоа, се испоставило дека питонот носел десетици јајца. Кога го распориле извадиле многу јајца кои во оваа држава се сметаат …

Повеќе »