Tag Archives: јајца

(ФОТО) САМО 4 СОСТОЈКИ И 10 МИНУТИ ЗА КОЛАЧИЊА КОИ СЕ ТОПАТ ВО УСТА: Состојките сигурно ги имате дома!

За подготовка на чоколадните колачиња потребни ви се 10. минути. Вкусни се, бргу се подготвуваат и тоа од само 4. состојки. Доколку ви се јаде нешто слатко, а не би сакале да минувате премногу време во кујната тие се вистинско решение за вас… Од смесата која се подготвува во миг …

Повеќе »

ЗА ДОБРО ЗДРАВЈЕ И ЛИНИЈА – НУТРИЦИОНИСТКА ОТКРИВА: Јадете јајца на овој начин за појадок и ќе бидете сити и вити!

Нутриционистка ги наведува сите придобивки од јадење јајца за појадок, а особено ги истакнува варените јајца Јајцата се полни со хранлива вредност, даваат чувство на ситост и се омилена храна за повеќето луѓе, особено за појадок. Но, многу луѓе ги избегнуваат заради уверувањето дека се полни со холестерол. Но, нутриционистката …

Повеќе »

ПОБЕДЕТЕ ГО ДИЈАБЕТЕСОТ – Др Мајкл Морли со години лекува заболени од дијабетес тип 2: Ваков појадок ја држи болеста под контрола!

Дијабетесот тип 2 се смета за многу сериозна состојба и доколку не се лекува може да доведе до сериозни здравствени компликации Некои едноставни промени во животниот стил можат да помогнат во спречување или контролирање на вашата состојба. Овој вид дијабетес предизвикува проблеми на организмот со производство на инсулин. Како резултат …

Повеќе »

(МЕНИ) Новак Ѓоковиќ конечно ја открил неговата „диета“: Силата на уста влегува!

Прославениот тенисер Новак Ѓоковиќ има специјално мени кое му овозможува повеќечасовно вежбање и исцрпувачки натпреварувања. Еве што се’ се наоѓа на менито на првиот рекет на светот. Неговата секојдневна исхрана се состои до јајца, варива, јатки, свежо месо, риба, пилешко месо, одредени млечни производи, овошје и зеленчук. Житарки и скроб …

Повеќе »

(ФОТО) Намирници кои „јадат маснотии“

Диети, упатства за правилна исхрана…се’ се тоа дел од препораките за здрава исхрана но и насоки со кои можеме да влијаеме на маснотиите во нашиот организам… Нејзиното величество – јаболкото – и меѓу овие намирници го има водечкото место, а подолу дознајте кои се’ продукти влијаат на „топењето“ на маснотиите …

Повеќе »

(ФОТО) Секој ден јадел по три јајца: Она што му се случило на организмот го изненадило и него – Ова морате да го знаете!

Има многу намирници за кои во исто време се верува дека се здрави но и дека му штетат на организмот. На пример, вегетаријанците со избалансирана исхрана своите протеини ги добиваат исклучиво од ајца. Од друга страна, јајцата се поврзани со високи нивоа на холестерол со децении, така што многу луѓе …

Повеќе »

ЗДРАВСТВЕНИ ПРЕДНОСТИ – Го намалуваат ризикот од болести на срцето и помагаат при слабеење: Јајцата прават чуда за здравјето!

Јајцата на многу начини се добри за нашиот организам… Јајцата се намирници преполни со протеини, витамин Д, калциум, селен, витамин Б12 поради што имаат многу здравствени бенефити. Нутриционистите често истакнуваат дека секојдневното конзумирање на јајца прави одлични работи за здравјето. Го јакнат мозокот Станува збор за намирница која е богата …

Повеќе »

(ВИДЕО) Искористете го сувиот леб на најдобар начин: Појадок за десетка!

Не морате да го фрлате лебот што стоел неколку дена, искористете го за овој превкусен оброк… Потребно е: еден помал стоен леб 200 г кисела павлака 100 г кашкавал 2 јајца 150 г шунка, или друга салама 100 мл млеко Подготовка: лебот исечете го на тенки кришки. Тавата обложете ја …

Повеќе »

Ако ви останале Велигденски јајца ова е идеална диета: За 14. дена 10. килограми помалку!

После оваа диета килограмите не се враќаат… Доколку сакате да истопите килограми, диетата базирана на варени јајца може да биде вистинско решение за вас, особено ако после велигденските празници ви останале вапцани јајца. Иако на оваа диета е дозволен мал број производи, научно е докажано дека ваквиот режим на исхрана …

Повеќе »