Tag Archives: јајца

ПОБЕДЕТЕ ГО ДИЈАБЕТЕСОТ – Др Мајкл Морли со години лекува заболени од дијабетес тип 2: Ваков појадок ја држи болеста под контрола!

Дијабетесот тип 2 се смета за многу сериозна состојба и доколку не се лекува може да доведе до сериозни здравствени компликации Некои едноставни промени во животниот стил можат да помогнат во спречување или контролирање на вашата состојба. Овој вид дијабетес предизвикува проблеми на организмот со производство на инсулин. Како резултат …

Повеќе »

(МЕНИ) Новак Ѓоковиќ конечно ја открил неговата „диета“: Силата на уста влегува!

Прославениот тенисер Новак Ѓоковиќ има специјално мени кое му овозможува повеќечасовно вежбање и исцрпувачки натпреварувања. Еве што се’ се наоѓа на менито на првиот рекет на светот. Неговата секојдневна исхрана се состои до јајца, варива, јатки, свежо месо, риба, пилешко месо, одредени млечни производи, овошје и зеленчук. Житарки и скроб …

Повеќе »

(ФОТО) Намирници кои „јадат маснотии“

Диети, упатства за правилна исхрана…се’ се тоа дел од препораките за здрава исхрана но и насоки со кои можеме да влијаеме на маснотиите во нашиот организам… Нејзиното величество – јаболкото – и меѓу овие намирници го има водечкото место, а подолу дознајте кои се’ продукти влијаат на „топењето“ на маснотиите …

Повеќе »

(ФОТО) Секој ден јадел по три јајца: Она што му се случило на организмот го изненадило и него – Ова морате да го знаете!

Има многу намирници за кои во исто време се верува дека се здрави но и дека му штетат на организмот. На пример, вегетаријанците со избалансирана исхрана своите протеини ги добиваат исклучиво од ајца. Од друга страна, јајцата се поврзани со високи нивоа на холестерол со децении, така што многу луѓе …

Повеќе »

ЗДРАВСТВЕНИ ПРЕДНОСТИ – Го намалуваат ризикот од болести на срцето и помагаат при слабеење: Јајцата прават чуда за здравјето!

Јајцата на многу начини се добри за нашиот организам… Јајцата се намирници преполни со протеини, витамин Д, калциум, селен, витамин Б12 поради што имаат многу здравствени бенефити. Нутриционистите често истакнуваат дека секојдневното конзумирање на јајца прави одлични работи за здравјето. Го јакнат мозокот Станува збор за намирница која е богата …

Повеќе »

(ВИДЕО) Искористете го сувиот леб на најдобар начин: Појадок за десетка!

Не морате да го фрлате лебот што стоел неколку дена, искористете го за овој превкусен оброк… Потребно е: еден помал стоен леб 200 г кисела павлака 100 г кашкавал 2 јајца 150 г шунка, или друга салама 100 мл млеко Подготовка: лебот исечете го на тенки кришки. Тавата обложете ја …

Повеќе »

Ако ви останале Велигденски јајца ова е идеална диета: За 14. дена 10. килограми помалку!

После оваа диета килограмите не се враќаат… Доколку сакате да истопите килограми, диетата базирана на варени јајца може да биде вистинско решение за вас, особено ако после велигденските празници ви останале вапцани јајца. Иако на оваа диета е дозволен мал број производи, научно е докажано дека ваквиот режим на исхрана …

Повеќе »

(ФОТО) Добро е да се знае – Вапцување јајца на природен начин:Бои од секојдневни продукти

Доколку сакате кафеава боја во тенџерето каде што ќе се варат јајцата додајте лушпи од кромид, за портокалова боја рендан морков, за светложолта цветови од камилица, за виолетова и темноцрвена боја цвекло, а за светлоцрвена родква или кора од врба Модерното време ни донесе бои од ќесички, многу дополнителни украси, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Трик за ефект на мермер на јајцата: Велигденско украсување со намирница која секој ја има во својот фрижидер

Со помош на овој трик со намирница која секој ја има ќе постигнете прекрасен ефект на јајцата. Веројатно размислувате со кои прекрасни шари да ги вапцате велигенските јајца. Но, ако ви здодеале досегашните техники на боење, еве еден предлог кој можете да го испробате оваа година. Научете како да добиете …

Повеќе »