Tag Archives: јајца

(Рецепт) Салата со пилешко, сирење и јајца за сите кои одбегнуваат јагленихидрати

Ако сте и вие меѓу оние кои ги следат правилата за кетогена диета, тогаш можеби ќе ве интересира рецептот за оваа салата. Кетогената или кето диетата е посебен начин на исхрана што подразбира драстично намален внес на јаглени хидрати и зголемен внес на маснотии, како и адекватен внес на протеини. …

Повеќе »

Не се само МОРКОВИТЕ добри за видот туку и ЈАЈЦАТА

Новото истражување го побилo тврдењето дека јајцата треба да се избегнуваат поради холестерол. Новото истражување го демантираше тврдењето дека јајцата треба да се избегнуваат бидејќи тие го зголемуваат нивото на холестерол и триглицериди. Покрај тоа, само едно јајце на ден го зголемува нивото на лутеин во крвта за 26 проценти, …

Повеќе »

Како до РАМЕН СТОМАК? Едноставно: Вметнете ги овие пет намирници во вашата исхрана и ОЧЕКУВАЈТЕ ги резултатите!

Потполно рамен стомак со плочки ќе добиете со вежбање, но пред тоа, еве како да го истенчите… Многумина од нас, особено во зрелите години, се борат со „перница“ околу стомакот што не можеме ниту да ја скриеме, а камоли да ја истенчиме и изгубиме. Иако вежбањето е клучот за успехот, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Косата и била полна со ПРВУТ, а потоа земала ГАЗИРАН СОК! Ќе останете без текст колку е ефикасно!

За овој третман, потребни ви се состојки што сигурно ги имате во вашиот фрижидер Заштитен знак на секоја негувана жена е негуваната коса. Сепак, убавиот волумен и сјајната коса можат да бидат оштетени од бели точки на рамената. Освен што изгледа грдо, скалпот може и да чеша, па гребењето ја …

Повеќе »

Сакате да имате здрави очи, убава кожа и добра крвна слика? ЈАДЕТЕ ЈАЈЦА!

Ако сакате да имате здрави очи, убава кожа и добра крвна слика, јадете јајца. Сè што сè уште треба да знаете за јајцата, открива Милка Раичевиќ, нутриционистка. Некои луѓе ги сакаат за појадок секое утро, некои ги јадат еднаш годишно, но Велигден е време кога никој не може да им …

Повеќе »

Шест супер салати со јајца од Велигден

Ако ви останале варени велигденски јајца, можете да ги користите како основа за некои од одличните оброк салата. Салатите со јајца се како нарачани за периодот по Велигден – тие се хранливи и можат да го покријат секој оброк, а ќе користите варени јајца, кои веројатно ги имате и вишок. …

Повеќе »

Зошто на Велигден не треба да се оди на спиење пред полноќ?

За христијанските верници Велигден е најголемиот празник затоа што потсетува на денот на Христовото воскресение по распетието. Овој ден е придружен со разни обичаи, од кои некои се многу интересни. Легендата вели дека наутро на Велигден, треба да се измиеме со вода во која се натопуваат дренка, босилек и црвено …

Повеќе »

(ВИДЕО) НАБЛИЖУВА ВЕЛИГДЕН – Еве уште една идеја за убави и необично обоени јајца – Вака Русинките бојадисуваат јајца со салфети и со чепкалки за уши прават вистински магии

За овој метод на шарање ќе ви требаат бои во кесички, ладна вода, оцет, неколку салфети, стапчиња за уши и онолку ластичиња за тегли колку што ќе бојадисувате јајца… Велигден веќе ни се приближува, а во четврток домаќинките ќе треба да ги бојадисаат своите велигденски јајца, па доколку се уште …

Повеќе »

(ФОТО) ПРОБАЈТЕ НЕШТО НОВО: Ви откриваме тајна за боење на овие необични јајца!

Значи, за да јајцата бидат убави, со светли бои, постојат неколку трикови. Ви ги откриваме оние на Мила која на Инстаграм има свој блог со многу совети и рецепти…  Прво, ви требаат бели јајца. Ако не можете да ги купите (а ги има скоро насекаде на пазарите и маркетите), можете сами …

Повеќе »