Tag Archives: јајца

(ФОТО) Кои продукти треба да ги миете а кои не пред консумирање

Навиките за миење одредени продукти, пред користење, е индивидулно и некко спонтано. Поради тоа ви донесуваме информација што да миете а што не пред користење. Малкумина знаат дека некои производи не само што не треба да се мијат пред да ги консумираме, туку миењето предизвикува штета и ширење на бактерии. …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт на денот: Полнети тиквички во земјана тава

Состојки 2 тиквички 300 г. мелено месо по избор 150 г. ориз 1 главичка кромид 1 супена лажица мешан зачин 4 јајца 500 мл. кисело млеко Подготовка:на загреано масло го запржуваме кромидот.Го додаваме меленото месо.Кога е запржено, оризот го промешуваме во садот.Зачинуваме. Тиквите ги миеме и не ги лупиме. Ги …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт на денот: Хроно шпанска пита

Потребно е: 1 црвена пиперка 5 хроно кисели краставички 5 шери домати 4 јајца 1 шоља кисело млеко 1 шоља брашно од хељда 1 шоља пченкарно брашно 1 лажичка сода бикарбона 1 лажичка сол 2 – 3 лажици семки од тиква 1 лажица псилум сок од 1 лимон Подготовка:на малку …

Повеќе »

(ФОТО) Чоколадни распукани колачиња

Потребно е: 170 г. црно чоколадо 115 г. путер 2 јајца 125 г. шеќер 20 г. какао 100 г. брашно 1 лажичка прашок за печиво 1,5 лажичка ѓумбир во прав 1 лажичка цимет 1 лажичка екстракт од ванила малку сол шеќер во прав Подготовка: во соодветен сад измешајте ги сувите …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт на денот: Ќофтиња од модар патлиџан

Овие ќофтиња можете да ги послужите како главно јадење или предјадење Состојки 2 средно големи (750 гр) црни патлиџани 100 гр рендан кашкавал 2 лажици пармезан 2 мали јајца 80 гр лебни трошки 2 лажици ситно сецкан магдонос 1 чешне ситно исечкано лукче по вкус сол и бибер по потреба …

Повеќе »

(ФОТО) Истурена пита со спанаќ

Потребно е: околу 300 г. исчистен спанаќ 2 јајца 100 г. свежо сирење или урда 50 г. кисела павлака 150 мл. јогурт 100 мл. млеко 1 шоља (од 200 г.) пченкарен гриз – палента 1/2 кесичка прашок за печиво брашно по потреба сол масло Подготовка: прво измијте го спанаќот, исечете …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Појадок на Гордон Ремзи по кој интернет „полудел“!

Гордон Ремзи повторно успеал да го восхити светот, со свој рецепт за појадок од соништата Овој рецепт се состои од компири, јајца и сланина, како и зачини кои појадокот на Гордон го подигаат на сосема ново ниво. Рецепт: Излупете два до три компири со средна големина и изрендајте ги заедно …

Повеќе »