Tag Archives: јадење

Го намалува ризикот од рак и дијабетес, ја подобрува работата на срцето – четири порции неделно го обновуваат телото

Често забораваме на наутот и на придобивките што ги нуди оваа мешунка богата со протеини, влакна и други хранливи материи. Само некои од хранливите состојки што ги содржи се витамините Б6 и Ц, фолна киселина, манган, калциум и магнезиум. Гликемискиот индекс на наутот е 28, што е долната граница. И …

Повеќе »

(ФОТО) 8. познати мајки кои решиле да ја изедат плацентата по породувањето

НЕКОИ тврдат дека јадењето на плацентата (постелицата) има многу придобивки за мајката, но студиите откриле дека не постојат научни докази кои го поддржуваат тоа. Покрај тоа, може да биде опасно и да го зголеми ризикот од инфекција. Сепак, некои познати мајки се решиле на тој чекор. Некои го земале во …

Повеќе »

Омилената навика на повеќето луѓе може да го зголеми ризикот од сериозен здравствен проблем

НА МНОГУ луѓе омилен дел од денот им е да седат пред телевизор навечер и да го грицкаат омилениот оброк. Но, се верува дека оваа навика може да направи повеќе штета отколку корист. Имено, според анализата направена од експерти од Универзитетот во Кембриџ, заклучено е дека оваа навика го зголемува …

Повеќе »

НЕ ГИ ЈАДИ ТИЕ Г**НА! Со фотографија од венчавката го шокирал интернетот!

Голем број коментари на социјалните мрежи предизвика фотографија од свадба во Америка, на која гостинот забележал сцена од јадење кое му било послужено. Корисник на социјалната мрежа Твитер објавил слика покрај која напишал „од американска свадба“. Не се знае дали било само предјадење, но што и да било на ниту …

Повеќе »

ОПАСНО – АКО УШТЕ ЈАДЕТЕ ВЕЛИГДЕНСКИ ЈАЈЦА, ТРЕБА ДА ГО ЗНАЕТЕ ОВА: Не се шегувајте, може сериозно да го загрозите вашето здравје!

Ако за Велигден сте ги оставиле варените јајца на собна температура – имаме многу лоша вест за вас. Многу луѓе се уште уживаат во варените јајца што им останале од Велигден, но не се ни свесни колку тоа може да биде опасно по нивното здравје, особено кога станува збор за …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПОСНА ТРПЕЗА: Пилаф подготвен на уникатен начин

Идеален рецепт за периодот на постот Од кујната на баба добиваме докажано добар оброк, вкусен, здрав и посен! Потребно е: 200 гр. варен ориз 150 гр сецкан варен спанаќ 3 моркови 1 голема главичка кромид зачин, сол, бибер 2 свежи домати 3 млади компири 3 црвени пиперки магдонос 100 гр …

Повеќе »

(ВИДЕО) Мајка открила како успева лесно да ги убеди децата да јадат зеленчук

Во видеото кое е прегледано повеќе од 1,8 милиони пати, Ејми вели дека нејзиниот трик е да јаде зеленчук пред децата, а потоа да ги понуди и нив. Покажува колку е едноставно… Ако се обидувате да ги убедите децата да јадат зеленчук, тогаш една мајка има решение за вас. Ејми …

Повеќе »

ЗОШТО ЈАДЕМЕ А НЕ СМЕ ГЛАДНИ? Стручњак дава ТРИ фантастични совети!

Сити сме а јадеме? Зошто храната е наша удобност и задоволство? Во храната наоѓаме засолниште од негативните емоции и проблеми, „лечиме“ тага, разочарувања, го смируваме гневот и бесот, славиме успеси, „компензираме“ и многу други состојби. Она што го јадеме и начинот на кој тоа го правиме, всушност открива кои сме. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Предупредувањето од метеорологот за лижење на мразулците го шокираше светот

Снег во градот не видовме годинава, но планините во земјата веќе станауваат бели. А што оди со зимската идила освен санкањето, скијањето и правењето снешко? Луѓе кои симнуваат мразулци и ги лижат. Со пристигнувањето на температурите под нулата, на покривите се формираат мразулци, и иако нивното лижење и грицкање може …

Повеќе »