Tag Archives: израел

(ВИДЕО+ФОТО) ЧУДО ВО ГАЗА: Петмесечно палестинско момче извлечено ЖИВО под урнатините на трикатница – неговото семејство настрадало во израелскиот напад

Петмесечно дете било спасено од урнатините на зградата погодена од израелски ракети во бегалски камп во Газа, но во бомбардирањето загинале 10. члена на неговото семејство. Палестински извори велат дека момчето било пронајдено покрај телото на неговата мајка и дека е брзо пренесено во блиската болница. A nurse holds a …

Повеќе »

(ФОТО) Израел го укинува задолжителното носење маски на отворено!

Од 18. април во Израел нема да биде задолжително носење маски на отворено. Во таа земја со најмногу вакцинирани против коронавирус во светот во споредба со бројот на жители, донесена е нова одлука на патот кон нормализација. Министерот за здравство Jули Еделштајн најави дека од недела ќе биде укината обврската …

Повеќе »

Израелски лекар: „Колективниот имунитет не е неопходен во борбата против коронавирусот!“

Израелскиот професор Ран Балицер денес објави дека Израел ќе се врати на рутината и вообичаениот ритам што постоел пред пандемијата на коронавирусите, уште пред да достигне колективен имунитет. מתוך המהדורה @Hkorach:1. השפעת פתיחת החיסון לצעירים ב-13/1 נותנת אותותיה מה-9/2 (שבוע מחיסון שני…)2. מה יהיה בפסח? – אם נמשיך לחסן >100,000 …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Израел го победува ковидот: Добри вести од Блискиот исток после едногодишната борна со короната – Враќање на нормалниот живот!

Додека земјите повторно се заклучуваат и пандемијата на корона, по тоа којзнае кој пати, става катанци на градинки, училишта, продавници, Израел се враќа на нормален живот. Оваа земја вакцинираше скоро 4,5 милиони луѓе, што е скоро половина од населението, а околу 5,3 милиони Израелци ги примија двете дози на вакцината. …

Повеќе »

(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНА СНИМКА ОД ИЗРАЕЛ: Еве што се случува после масовната имунизација на граѓаните!

ИЗРАЕЛ на своите вакцинирани граѓани им дозволил да се вратат во спортските сали, ресторани и на концерти. Животот полека се враќа во нормала, а сцените на млади луѓе кои танцуваат во кафулињата повторно го докажуваат тоа. Олеснувањето на мерките во Израел следеше кога се намали бројот на нови случаи на …

Повеќе »

ОТКРИЕНА ЗАГРИЖУВАЧКА ПОСЛЕДИЦА ОД КОРОНА: Долгорочните ефекти се страшни – еве што им се случува на луѓето!

Во Израел е објавена загрижувачка студија за долгорочните ефекти на инфекцијата со коронавирус, која открила дека 45-годишни пациенти, кои прележале ковид 19, на физичките тестови, се покажале како да имаат 80 години. Во истражувањето спроведено од израелскиот медицински центар „Бејлинсон“ учествувале 30. лица со просечна возраст од 45. години, објави …

Повеќе »

(ФОТО) КОЈ НЕМА ДА ПРИМИ ВАКЦИНА НЕ МОЖЕ ДА РАБОТИ: Нова контроверзна одлука на лидерите за вакцинирањето!

Министерот за здравство на Израел, Јули Еделштајн, потврдил дека земјата планира да им забрани на оние што не примиле вакцина против вирусот корона да работат на одредени работни места, додавајќи дека секој што ќе го фалсификува сертификатот за вакцинација, ќе заврши во затвор. „Ќе има работни места каде што работниците …

Повеќе »

НЕМА НЕСАКАНИ ЕФЕКТИ – Израел открил  лек за Ковид: Се инхалира директно во белите дробови

На лекот започнале да работат пред осум месеци, а во првата фаза од студијата, за пет дена излечиле 29. од 30. болнички пациенти со тешки симптоми. Денес лекот од нивните лекари,водачи на истражувањето, бил претставен во светот. „Поздрав од Ерусалим, каде паѓа снег, тоа е чудо за нас“, рекол домаќинот …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПОРАДИ КОРОНА ПОЛИЦИЈА БРУТАЛНО ПРЕКИНАЛА СВАДБА ВО ИЗРАЕЛ: Младоженецот претепан, сите гости казнети!

ПОЛИЦИЈАТА во Израел прекинала една свадба и го уапсила младоженецот за непочитување на мерките поради пандемијата на вирусот корона. Забележано е дека гостите биле казнети со 5.000 шекели (5.000 шекели се 1.250 евра), а полицијата го претепала младоженецот, кој ја напуштил свадбата во крв и лисици на рацете. Постапките на …

Повеќе »