Tag Archives: изложба

Самостојна изложба на Мирослав Масин во галеријата „Ел Греко“

Најновиот проект на Галеријата „Ел Греко“, е самостојната изложба на Мирослав Масин која ќе се отвори на 26 ноември во 13.00 часот.Мирослав Масин уметничката кариера ја започнува повлијаен од експресионизмот на Петар Мазев, а под менторство на Димитар Кондовски, Родољуб Анастасов и Душан Перчинков, за кои иако различни во пристапот, …

Повеќе »

Вечерва, 30 јуни 2022 во 20 ч., во галеријата ОСТЕН – Изложба на карикатури и перформанс на Лука ЛАГАТОР – „Сизифов пат “

Вечерва, 30 јуни 2022 во 20 ч. во галерија ОСТЕН ќе биде отворена изложба на кариактури на познатиот карикатурист од Црна Гора – Лука Лагатор. Насловот на изложбата е „Сизифов пат” и ќе биде отворена со перформанс од карикатуристот. На изложбата ќе бидат изложени 30 карикатури од Лагатор од неговиот …

Повеќе »

(ФОТО) МИЦКО (Мице Јанкуловски) со изложба во Музејот на областа Бузау, Романија

Вчера, 14 мај 2022 во 21 ч. во Музејот на областа Бузау, Романија се отвори самостојната изложба на слики „Пофалба на црното” од МИЦКО (Мице Јанкуловски). Отворањето на изложбата беше во рамките на Европската ноќ на музеите 2022, а изложбата ќе трае до 14 јуни 2022. Музејот на областа Бузау …

Повеќе »

(ФОТО) Носеле слични костуми а Винсент не можел да се одвои од младата сопруга

Винсент Касел и Тина Кунаки присуствуваа на традиционалната манифестација на Венециското биенале (изложба на современа уметност) како амбасадори на брендот „Валентино“. View this post on Instagram A post shared by VINCENT CASSEL (@vincentcassel) Заљубениот пар на отворањето на италијанскиот павилјон во рамки на изложбата се појавил во речиси исти комбинации …

Повеќе »

(ФОТО) Изложбата на Зоран Кардула во МИК во Тирана ги собра (и воодушеви) најбитни лица од дипломатијата и културниот живот

Златко Ориѓански прави чуда во Македонскиот културно-информативен центар во Тирана… Бројни гости од Тирана, од јавниот и од културниот живот, дипломати од повеќе земји, од Германија, Јапонија, Велика Британија, од Франција се собраа синоќа во Македонскиот културно-информативен центар во Тирана на отворањето на изложбата на Зоран Кардула. Делата на еден …

Повеќе »

(ФОТО) САМО НЕПРИЈАТНОСТИ – ГО ПОНИЖИЛЕ ПРИНЦОТ ХАРИ КАКО НИКОГАШ ДО СЕГА А СЕ ОДНЕСУВА НА НЕГОВАТА МАЈКА:Нова шлаканица на војводата од Сасекс на изложбата на Лејди Дијана!

На принцот Хари му била одземена титулата Негово кралско височество на изложбата со која се слави животот на неговата мајка, принцезата Дајана. Ова се случило откако Хари се согласил и рекол дека никогаш повеќе нема да ја користи кралската титула. Според договорот што Хари и Меган го склучиле со Палатата, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Жена и нејзиното куче излегле на бината и почнале шоу: Сите ги гледале со неверица!

Илјадници луѓе секој ден ја посетуваат изложбата на кучиња „Евроазиен“ во Москва. На тој настан биле претставени најдобрите дуети на кучиња и сопственици. Врв на сето тоа е музичката дисциплина каде сопствениците настапуваат со своите миленици. Оваа жена им го „украла шоуто“ на сите кога во 2012. година настапила со …

Повеќе »

НУЦК „Марко Цепенков“ – Прилеп: Изложба на фотографии „Инстант семејства – мултипликација на љубовта“ од фотографот Роберт Јанкулоски 

Изложба на фотографии „Инстант семејства – мултипликација на љубовта“ од фотографот Роберт Јанкулоски ќе биде отворена на 11.09.2020 /петок/ од 20 часот во ликовната галерија на ЦК„Марко Цепенков“. Ќе бидат претставени 15 фотографии со големина 80×100 изработени на архивска, памучна хартија, на кои е пренесено авторовото видување за семејството и …

Повеќе »

КЦ 750: Изложба на Марија Смилевска – дигитални колажи

На 1 септември со почеток во 19 часот ќе биде отворена изложбата на дигитални колажи на Марија Смилевска, која ќе се одржи на плоштадот во Автокоманда, во организација на КЦ 750. Изложбата ќе биде отворена до 5 септември, секој ден од 19-22 часот. Што човекот најчесто свесно и/или несвесно крие? …

Повеќе »