Tag Archives: издржливост

(ВИДЕО) BMW против Lexus: Чиј мотор подолго ќе издржи без масло?

Малку неконвенционален компаративен тест на некогаш најпрестижните модели на BMW и Lexus. Дури и помалку искусните возачи, дури и оние кои се технички несвесни, знаат дека моторот на автомобилот не смее да остане без масло. Моторното масло има неколку важни функции, вклучувајќи подмачкување и ладење, така што е јасно дека …

Повеќе »

(ФОТО) Оваа Хонда минала повеќе од 1,6 милиони километри

И покрај спортските мотори со големи вртежи, Хонда се здоби со статус на „нескршлив“ автомобил во текот на 1990-тите, и оваа копија е најдобриот доказ. Тоа биле години кога, за некои автомобили, редовниот сервис и употребата на оригинални делови биле доволни за долговечност. Тука посебно се истакнале некои јапонски автомобили, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Оваа симпатична баба е најстара гимнастичарка на светот: Погледнете што прави на 95. години!

АКО некој може да потврди дека годините се само број, тогаш тоа е Јохана Кваас. Поранешната гимнастичарка оваа година наполнила 95. години, но сепак може да направи импресивни движења. Во вирално видео што се појави на Твитер, Кваас, за воодушевување на публиката, одработила стој на раце и уште неколку вртења …

Повеќе »

(ФОТО) ИСТРАЖУВАЊЕ – НАУЧНИЦИТЕ СНИМИЛЕ КАКО КОРОНАТА ВЛЕГУВА ВО ЗДРАВИТЕ КЛЕТКИ: Се гледаат ШИЛЦИТЕ според кои го добил името – Еве колку и каде живее вон телото!

Научниците покажаа слики на кои се гледа како вирусот корона влегува во клетките на телото. Сето тоа беше фотографирано во американскиот Национален институт за здравство,на еден од пациентите. Научниците го скенирале вирусот под микроскоп и потоа ги обоиле сите за да помогнат во разликувањето на здравите клетки од вирусот „Ковид-19“. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ХИТ НА ИНТЕРНЕТ – КОЈ ПОСЛЕДЕН ЌЕ ЈА ТРГНЕ РАКАТА ОД МИЛИОН ДОЛАРИ ГИ НОСИ ДОМА: Предизвик кој за два дена го погледнале 18. милиони лица – еве и зошто!

Една од најпопуларните луѓе на YouTube во светот, MrBeast, објавил предизвик кој го виделе скоро 18 милиони луѓе за само два дена. Причината е што победникот на овој необичен предизвик освоил 1.000.000 американски долари. Четворицата натпреварувачи, кои победиле во претходните предизвици на популарниот„ЈуТјубер“, го обезбедиле своето место во големото финале. …

Повеќе »

И ТИЕ СЕ САМО ЛУЃЕ – Она кога хирург оперира со часови а мора да оди во тоалет: Еден открил каква мака е тоа!

„Пред многу години, бев на должност повеќе од 24. часа. Имав итни операции и пациенти ми доаѓаа еден по друг“, започнува корисник на социјалната мрежа Quora. „Ова беа итни операции, секој од пациентите се наоѓаше во животна опасност. За среќа, секоја операција беше успешна и јас трчав од една до …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) КОНЕЧНО РАЗОТКРИЕНА строго чуваната нацистичка нарко-тајна: Еве зошто армијата на Хитлер на планинските венци се однесувале како СУПЕРМЕНИ!

„Подоцна неговите колеги пронашле хероин и аспирин па затоа хероинот некое време во Германија се препорачувал како лек кој ги заспива децата. Бил популарен меѓу родителите од тоа време“ Војниците на германскиот Рајх користеле дрога во голема количина, а таа тема до пред неколку години била апсолутно табу во германското …

Повеќе »