Tag Archives: избор

Во пекарата „Бакал“ се крие вистинско богатство!

Храната е во срцето на секојдневниот живот на луѓето, посебно кога е подготвена од врвни мајстори. А кога станува збор за подготовка на бурек или различни пецива на овие простори навистина имаме долга традиција. А ако некој сака бурек, кифлички или пецива тоа се дефинитивно Македонците!Најчесто за доручек, но и …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Избран е најлош филм на сите времиња од 2008 – и веројатно сте го гледале!

“Twilight” е филмска адаптација на книгите на Стефани Мејер. Главните улоги ги толкуваат Роберт Патинсон и Кристен Стјуарт кои по вампирската сага станаа планетарно познати. Посетителите на веб-страницата “Ranker” одлучиле дека “Twilight” е најлошиот филм на сите времиња. Филмот од 2008 година по кој се појавија и неколку продолженија беше …

Повеќе »

(ФОТО) Ресторан кој ги послужува „последните“ оброци на осудените на смрт

Некои од оброците изгледаат Ок. На пример, ако нарачате мени од Џуди Буоноано, веројатно ви е блиска вегетаријанската кујна, со оглед на тоа дека се состои од брокула, шпаргли, јагоди, компири и врел чај. Од друга страна, ако ваш избор менито на Гери Гилмор, ќе уживате во хамбургер, помфрит, тврдо …

Повеќе »

(ФОТО) Загубила 110. килограми и станала светска првенка во слабеење

Предебелата Максин Врен пред пет години од докторите слушнала застрашувачка информација: ако не ослабни во рок од една година ќе умре. Одбила да вгради било какво помагало во желудникот и решила да ослабне така што ќе го промени начинот на исхрана. Денес е послаба 110. килограми, носи 13. броеви помала …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Се’ е возможно: На 47. години е финалистка на „Мис бикини“

“Единствена операција која сум ја направила во животот е операција на градите пред 10 години. Не користам ботокс и филери и верувам во достоинствено стареење…” Самохраната мајка Џина Стјуарт има четири деца и е една од финалистките за изборот “Мис Максим” 2018 година. Русокосата секс-бомба успеала да засени многу помлади …

Повеќе »

(ФОТО) Очила, меки или тврди леќи: Разлики и позитивни работи!

При изборот на помагало за коригирање на видот првиот критериум треба да биде нивниот здравствен ефект,а не естетика и комоција.Лекарите истакнуваат дека секогаш треба да се избере помагало кое најдобро ќе ја коригира острината на видот. Се’ повеќе луѓе (делумно и поради големиот број часови минати покрај екранот, телевизиски или …

Повеќе »

Еден бисерен македонски глас замина во неповрат?

Не мина долго а во музичките кулоари почнаа коментарите за изборот на „Ај Кју“ да ја претставува Македонија на „Песна на Евровизија“ оваа година во Лисабон, Португалија. И, додека некои главно си коментираат во себе, или на нивни блиски и бараат објаснување, други се похрабри и јавно се произнесуваат за …

Повеќе »

Дали Македонија ќе учествува на „Песна на Евровизија 2018“?

Деновиве во македонскиот медиумски простор беше објавен напис кој „тврди“ дека Македонија нема да учествува на Евросонг наредната година со тврдење дека пријавувањето е завршено. Иако, термините на Евровизија се многу цврсти и се неменливи, сепак се чини дека медиумот не ги прегледал убаво сите информации за музичкиот натпревар кој …

Повеќе »

За момчиња и девојчиња: 72. имиња за деца според знакот во хороскоп

При барањето имиња за своето дете, родителите инспирација бараат на разни страни. Дознајте и’ кои имиња ги предлага астрономијата за припадниците на секој знак во хороскоп и дознајте ги нивните значења во поедини култури… 1. ОВЕН Од Овните изблика самодоверба и независност. Страствени се, креативни, компетитивни и сакаат да си …

Повеќе »