Tag Archives: избор

(ФОТО) ПАРИ ИЛИ ЗДРАВЈЕ: Колку вреди богатството кога на крај сите завршуваме на исто место!

Трката по богатство е дел од нашето секојдневие…Да се има повеќе, да се биде побогат… Ако некој ве праша дали бирате пари или здравје што би избрале… Некој пари, други здравје, се’ зависи од потребите и афинитетите. Но, ниту едни пари на светот не купуваат ЖИВОТ! Смртта и заминувањето од …

Повеќе »

(ВИДЕО) Изборот за Светски автомобил на годината се „вжештува“ – ова се полуфиналистите

Познато е кој е во потесниот избор за титулаѕа Светски автомобил во 2021 година. Набргу откако дознавме дека „Јарис“ е европски автомобил на годината, станаа познати и полуфиналистите на натпреварот за светски автомобил на годината. Освен Јарис кој се најде таму, има и други, и тие се по азбучен ред: …

Повеќе »

(ВИДЕО) Најубавите песни според кои ќе го памтиме Ѓорѓе Балашевиќ

Познатиот кантавтор, Ѓорѓе Балашевиќ“ почина во 67. година на живот, ја загуби битката со корона вирусот. Беше познат југословенски кантавтор и поет. Беше член на групите „Жетва“ и „Рани мраз“, а во 1982. година ја започна соло кариерата. Објави вкупно 12. албуми од кои се издвоија бројни песни познати на …

Повеќе »

Одредени ФИНАЛИСТИТЕ на Националниот избор на Автомобил на годината во Македонија за 2021

Согласно условите за учество во Избор на Автомобил на годината за 2021 во Македонија, Националното жири за Избор на Автомобил на годината во Македонија ги одбра следниве возила кои влегуваат во финалето (по азбучен редослед): Citroen C4 Land Rover Defender Nissan Juke Peugeot 2008 Skoda Octavia Seat Leon Toyota Yaris …

Повеќе »

ЌЕ ИЗИГРУВААТ ГОСПОД – Одлука која ја поделила и шокирала јавноста: Италијанските лекари ќе можат да бираат кому да му пружаат помош!

Италијанското Министерство за здравство било критикувано откако нацрт-новиот план за пандемија во земјата открил дека на медицинските лица ќе им биде дозволено да изберат кои пациенти ќе добиваат нега која ќе им го спаси животот. Ова е првпат Италија да го ажурира својот план за пандемии од 2006. година. Отсуството …

Повеќе »

(ФОТО) Мајка мора да одлучи дали бубрегот ќе го донира на синот или ќерката – и двајцата имаат ретка болест!

САРА БИНГХАМ (41) од Нортамберленд, Велика Британија, се соочила со тешка одлука. Нејзините две најстари деца, 20-годишниот Ноа и 16-годишната Ариел, страдаат од нефронофтиза, цистична бубрежна болест, состојба што ги оштетува бубрезите и предизвикува воспаление и лузни. Проблемите започнале во 2016. година кога Ариел се пожалила на постојан замор. Во …

Повеќе »

(ФОТО) ПРВ ПАТ: „Автомобил на годината“ во Германија е од Јапонија

Првиот целосно електричен модел од Хонда за Европа, „Хонда Е“, ја доби титулата „Германски автомобил на годината 2021 година“, што воедно е и првото возило на јапонскиот бренд на кое тоа му успеало. Автомобилот победи и во категоријата „Нова енергија“. Ова е последна во низата престижни награди доделени на „Хонда …

Повеќе »

(ФОТО) Милиони луѓе избираат: Две екс ЈУ места меѓу 20. најубави во светот

Порталот „Big 7 Travel“, кој се занимава со препораки за патувања, спроведе истражување со неколку милиони луѓе, кои ги избраа најубавите места во светот. Вака изгледаат првите 20 места. Планетата Земја е магично и убаво место, а кој има можност да ги посети сите чуда што ги крие, е најсреќен. …

Повеќе »

Топ листа на најубави народи на светот

Најновата листа на најубави народи во светот изненади многумина, а некои ги навредлаи. Во секој случај, сега е малку појасно дали се точни оние стереотипи дека Германците се најгрди во светот, а Италијанците се најубави. Познатиот сајт за запознавање BeautifulPeople.com објави список со најубавите луѓе во светот, судејќи според бројните …

Повеќе »