Tag Archives: Италија

(ВИДЕО) Хорор во Мото ГП: Италијанец катапултиран од мотор при брзина од 330 км/час

Италијанскиот мотоциклист Микеле Пиеро (31) доживеал страшна несреќа на тренингот на Големата награда на Италија во Мото ГП. Пиеро минал низ целната рамнина и на влезот во првиот свиок, при брзина од 330. км/час ја загубил контролата над својот „Дукти“. Мотоциклот се занел и потоа го катпултирал Италијанецот во воздух …

Повеќе »

(ФОТО) Сузана Гавазова најавува вистински хит и досега невидено од неа!

Деновиве нашата фолк пејачка Сузана Гавазова, пред настапите во Италија и Австрија, престојува во Белград каде падна договор за нова песна и спот кој наскоро ќе бидат снимени и промовирани. Имено, Гавазова, веќе некое време е во Македонија и веднаш се „фрли“ на работните ангажмани, а овој состанок и договор …

Повеќе »

(ФОТО) Алкохол во потоци: Заноне – забранет италијански остров на оргии и мрачни забави

Кадифен зелен дневник и 1.500 фотографии се доказ на декаденцијата и раскалашните забави кои траеле со денови… Смарагдно синило и напуштени пространства се вообичаени за напуштените италијански островчиња, но Заноне има тајна која малубројните ја знаат. Малечкиот вулкански остров во архипелагот на Понтинските острови во Тиренското море бил дом на …

Повеќе »

(ФОТО) Утре стартува „Сан Ремо 2018“: Празник за љубителите на музиката!

Утре во Сан Ремо стартува истоимениот фестивал кој долги години го преокупира вниманието на европската музичка јавност.Фестивалот, традиционално, ќе се одржи во театрот „Аристон“ и ќе трае од 6. до 10. февруари. Иако „Сан Ремо“ се пренесува и преку Евровизија, кај нас тоа не е случај и можност да го …

Повеќе »

МОБ ја доби наградата „Златна оревокршачка“

Балетот на Македонската опера и балет на меѓународниот фестивал за танц во Рим ја доби престижната награда „Златна оревокршачка“ во категоријата за извонредност на театри во светот. Наградата во име на Македонската опера и балет ѝ беше врачена на Олга Панго, уметнички раководител на Балетот, а ѝ ја додели балетската …

Повеќе »

(ФОТО) Скандал во Италија: Мигрантка со видео открила дека познат гинеколог ја силувал – два пати!

Гинекологот кој е обвинет за злоставување завршил во домашен притвор, полицијата истражувала дали напаѓал и други жени… Мигрантка од Тунис (28) на инспекторите им раскажала дека угледниот гинеколог Баџо Адиле (65) два пати ја напаствувал на Сицилија. Првиот пат пред 11. месеци во приватна ординација, а потоа во државна болница. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Големиот Буфон падна пред Трајковски: Македонија до голем бод во Италија!

Македонската фудбалска репрезентација остана непоразена, извлече голем бод на гостувањето кај поранешниот светски шампион Италија. Синоќа избраниците на Игор Ангеловски одиграа 1:1 против фаворизираните „аѕури“ на „Гранде Олимпико“ во Торино. Домаќините го имаа поседот на топката, но не успеаа да ги скршат македонските фудбалери иако имаа резултатска предност. Имено тие …

Повеќе »

(ВИДЕО) Антониа Гиговска трета на фестивал во Италија

Нов настап, нов успех на македонската млада пејачка Антониа Гиговска. Изминатите неколку дена Антониа беше на „Златен фестивал 2017“ во Неапол, Италија. И, оттаму се врати со трета награда… Македонската експедиција не била многу голема, а се’ било идеја на Марјан Катароски,претседател на Светско здружение на фестивали, кој сакал на …

Повеќе »

(ФОТО) Трагедија во Италија: Детето (7) гледало како родителите и братот му паднале во кратер на вулкан

Сведокот кој прв дошол на местото на несреќата рекол дека го забележал другото дете како плаче и трча наоколу молејќи за помош. Помошта пристигнала за неколку минути но било предоцна… Родителите и 11. годишниот син загинале откако паднале во вулканот Солфатара блиску Неапол. Според првите информации, помалечкиот син, седумгодишникот, се …

Повеќе »