Tag Archives: истражување

Конечно откриено колку трае имунитетот после заразувањето со ковид

Авторите на студијата, објавени во списанието „Science“, откриле колку долго трае отпорноста на организмот кон коронавирусот по инфекција со ковид. Студија објавена во списанието „Science“ откри дека имунитетот кон коронавирусот обично трае најмалку осум месеци по инфекцијата, а потенцијално може да трае значително подолго, пишува „The Washington Post.“. Студијата открива …

Повеќе »

РЕЗУЛТАТИ ОД ИСТРАЖУВАЊЕ – Вистина за маските: Откриле колку всушност штитат АКО ДОБРО СЕ НОСАТ!

Уште едно истражување во кое се користеле искуствата на луѓето и тестови со механички кукли покажало дека маските ја намалуваат изложеноста на капките што можат да содржат вирус за околу 10.000 пати. Лабораториски експеримент во кој механички „манекенки“ ја тестирале ефикасноста на маските за лице во намалувањето на ширењето на …

Повеќе »

Маските блокираат 99,9% од големите капки кои го носат корона вирусот

Маските за лице го намалуваат ризикот од ширење големи капки за 99,9% поврзани со опасноста од ширење на короната кога лицето зборува или кашла, покажало едно истражување, чии резултати ги објавија научниците во средата. Жена во исправена положба на два метра од маж кој кашла без маска е изложена 10.000 …

Повеќе »

Сега се знае зошто некои луѓе имаат потежок облик на корона

Една од најголемите мистерии на пандемијата на коронавирусот е зошто некои луѓе кои се заразуваат немаат никакви симптоми, додека други сериозно се разболуваат. Студија спроведена врз повеќе од 2.200 пациенти во единиците за интензивна нега покажала дека некои гени може да го кријат одговорот на тоа прашање. Поради одредени гени, …

Повеќе »

Вакцината против коронавирус е направена уште во јануари

Неодамна одобрената вакцина mRNA-1273 на „Модерна“, чијашто ефикасност е 94,5 проценти, е направена на 13. јануари, пишува NY Magazine. Поминаа два дена откако кинескиот научник Јонг-Жен Жанг ја објави генетската низа на новиот коронавирус, поради што тој беше привремено исфрлен од лабораторијата каде што работи. Современата вакцина е направена пред …

Повеќе »

Работа од соништата: За 30. дена лежење плаќаат 11.000 евра

Во Германија се нуви невообичаена и многу добро платена работа. Воздухопловниот центар (ДЛР) во Келн бара дванаесет мажи и дванаесет жени за истражувањето, кое трае 60 дена, пренесува Бизлајф. Од тие 60 дена, 30 одмараат во кревет, а надоместокот е 11.000 евра. „Но, тоа не се нужно лесни пари. Не …

Повеќе »

Големо истражување: Оваа крвна група е најотпорна на корона

Голема студија укажува на тоа дека луѓето со нулта крвна група или Rh негативен може да имаат малку помал ризик од новиот коронавирус. Меѓу 225.556 Канаѓани тестирани за вирус, ризикот да се дијагностицира ковид 19 е 12. проценти помал, а ризикот од тежок kковид-19 или смрт за 13. проценти помал …

Повеќе »

(ФОТО) За вакцината против корона можеме да и заблагодариме на популарната пејачка Доли Партон

Кантри sвездата Доли Партон изјавила дека се чувствува „многу почестена и горда“ затоа што била во можност да вложи пари во истражување на една од најперспективните вакцини кои штитат од ковид 19. Во април, таа објави дека дава милион долари на медицинскиот центар на универзитетот Вандербилт во Нешвил. Тоа било …

Повеќе »

(ФОТО) Еве што велат Германците за тоа кои автомобили се најквалитетни!

Статистичките податоци покажуваат дека квалитетните автомобили не мора да бидат скапи. Германската организација TÜV, една од оние што спроведува тестови за подготвеност на патиштата во таа земја, објави список на возила, класифицирани според староста, со најмалку и најмногу грешки. Обработени се околу девет милиони возила, така што за репрезентативноста на …

Повеќе »