Tag Archives: истражување

Факторот на ризик за потешкиот облик на ковид кој сите го забораваме

Физичката неактивност е поврзана со потешка форма на ковид 19 и зголемен ризик од смрт од инфекцијата, открива голема американска студија. Пациентите со ковид 19, кои биле постојано неактивни две години пред пандемијата, почесто биле хоспитализирани и почесто умирале од ковид 19, во споредба со физички активните пациенти. Ова го …

Повеќе »

СТУДИЈА: Младите кои прележале ковид не се заштитени од повторна инфекција

Антителата по инфекцијата со коронавирус во повеќето случаи се одлична заштита од повторно заболување. Сепак, студија направена врз 3.000 млади, здрави припадници на американската морнарица, покажала дека повторната инфекција е сè уште можна. Студијата, спроведена од научници од медицинското училиште Ичан во Њујорк, е објавена во списанието „The Lancet Respiratory …

Повеќе »

Зошто ЈОГУРТОТ е една од клучните намирници за развој на ИМУНИТЕТ?

Научниците откриле нови придобивки од овој млечен производ. Погледнете зошто јогуртот е толку важен во нашата исхрана! Многу луѓе консумираат јогурт затоа што се свесни за неговите придобивки поради калциумот, пробиотиците и протеините, но и поради неговата многу лесна употреба. Една од постојаните грижи во врска со млечниот јогурт е …

Повеќе »

Српските научници „измериле“ колку која вакцина е ефикасна!

Објавени се првите резултати од студијата на научниците од Институтот за примена на нуклеарна енергија (ИНЕП), кои го проучувале нивото на антитела кај вакцинираните граѓани на Србија. Резултатите објавени од „Блиц“ собрале примероци на вакцинирани граѓани почнувајќи од нула ден, две недели по првата доза, две недели по втората доза …

Повеќе »

Нова студија: Британскиот сој не предизвикува тешка болест

Британскиот вид коронавирус не предизвикува потешки форми на ковид-19, кои нужно бараат хоспитализација или завршуваат со смрт, според студијата објавена во медицинскиот журнал Lanset во понеделникот. Станува збор за многу заразен вид на корона, кој за прв пат беше откриен во Велика Британија, наречен В.1.1.7, и кој целосно ја презеде …

Повеќе »

Јапонците тврдат дека крвната слика може да го открие вашиот карактер

ЛУЃЕТО се со различни карактери, а Јапонците веруваат дека можете да предвидите нечии карактеристики според крвната група. Кетсуеки-Гата, која се појавила во Јапонија, во основа е теорија за личноста според крвната група. Научниците исто така се занимавале со оваа теорија и еве ги заклучоците до кои дојдоа: Крвна група 0 …

Повеќе »

СИМПТОМИ И’ ПОСЛЕ ТРИ МЕСЕЦИ: Се’ повеќе луѓе пријавуваат тешкотии после прележан ковид

Скоро секоја седма личност која е позитивна на ковид-19 чувствува симптоми и три месеци подоцна, покажуваат новите податоци од Обединетото Кралство. Најголемата студија за долготраен ковид на британското биро за национална статистика покажала дека луѓето со вирусот корона пријавуваат здравствени проблеми многу почесто од општата популација, што може да вклучува …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Тој е прогласен за најсекси ќелав маж на светот: Луѓето на интернет не се согласуваат!

Принцот Вилијам е прогласен за најсекси ќелав маж на светот. Да, добро прочитавте, сега се доделува и таа титула. И луѓето на Интернет не се задоволни од победникот. Вилијам ја добил титулата според изборот на таблоидот „ The Sun“, кој се водел од следната логика во тоа истражувањето – тие …

Повеќе »

(ВИДЕО) ИСТРАЖУВАЊЕ: Сите причини зошто противниците на вакцините се глупави и себични луѓе

Според анкетите на јавното мислење, луѓето кои ги обесхрабруваат другите да не се вакцинираат против коронавирус се сметаат за себични и глупави, пренесува Велс онлајн. Повеќе од 4. од 10. Британци (41. процент) сметаат дека луѓето што ја обесхрабруваат јавноста да се вакцинира се глупави, покажува истражувањето на Кралскиот колеџ …

Повеќе »