Tag Archives: истражување

Се вакциниравте со Синофарм? Еве што се вели во најновата студија на американските научници за оваа вакцина!

Извештајот објавен на Интернет во Медицинскиот журнал на Американската медицинска асоцијација заклучува дека вакцините се ефикасни околу 73. проценти, или 78. проценти, како што претходно тврдеше Синофарм. Двете вакцини од кинеската компанија Синофарм се безбедни и ефикасни против Ковид-19, според студијата објавена во Медицинскиот журнал на Американската медицинска асоцијација. Научниците …

Повеќе »

И’ СМЕШНО И ТАЖНО – СЕКОЕ УТРО ГО ПРАШУВАЛА КАКВО КАФЕ ПИЕ: 10. најбизарни причини поради кои луѓето се разведувале!

Причини за развод можат да бидат ситници, како што се секојдневните навики кои ве нервираат кај брачниот партнер, но и големи проблеми, како што е сознанието дека вашиот партнер има дете за кое не сте знаеле. Тимот на BuzzFeed побарал од адвокатите за развод меѓу нивните читатели да ги споделат …

Повеќе »

(ВИДЕО) Моментот кога еден од највисоките кинески облакодери почнал да се ниша

Високиот облакодер „СЕГ Плаза“ висок скоро триста метри необјасниво започнал да се ниша околу 13. часот по локално време, а евакуацијата на луѓето внатре била веднаш извршена, додека минувачите на околните улици гледале зачудено. Агенцијата за управување со вонредни состојби истражувала што предизвикало облакодерите во областа Футијана во Шенжен да …

Повеќе »

Што јадете пред спиење? Оваа храна може да го наруши одморот во текот на ноќта

Храната што ја јадете може да го наруши мирниот сон. Ако не спиете добро од ден на ден и имате кошмари, можеби треба да обрнете внимание на вашата исхрана. Многу студии велат дека постојат одредени видови храна кои можат да поттикнат лоши соништа. Алкохолот е едно од попознатите нарушувачи на …

Повеќе »

ОПАСНО – Објавувањето „селфи“ предизвикува ментално пореметување

Сликањето и објавувањето селфи има лошо влијание врз психата, тврдат научниците. Објавувањето селфи на социјалните мрежи стана практика. Без оглед дали луѓето тоа го прават од досада или за да привлечат внимание, оваа навика не е секогаш безопасна бидејќи може да се претвори во ментално нарушување, особено кај младите, предупредуваат …

Повеќе »

(ФОТО) Чудовиште од длабочините пронајдено на брегот на Калифорнија

Риба со необичен изглед и со остри заби и тело во форма на топка на американскиот фудбал се појави на брегот на Калифорнија. Пронајдено е црно „чудовиште“ на песокот на плажата, а експертите тврдат дека станува збор за риба наречена Pacific Football Fish. Тие додале дека е ретко да се …

Повеќе »

ТЕЛЕВИЗОРИТЕ ГИ ШПИОНИРАЛЕ КУПУВАЧИТЕ: Недозволени активности на кинеските производители

Кинескиот производител на телевизори Скајворт, чии производи се продаваат во Северна Америка, иако најголемиот дел од нивната стока се пласира на кинескиот пазар, признал дека неговите телевизори ги шпионирале корисници. Една американска страница што го испитува квалитетот на потрошувачката на електронската стока дознала дека андроид телевизорите на кинескиот производител содржат …

Повеќе »

Истражување: Зеленчук кој го намалува ризикот од карцином за 45. проценти

Според новата студија, честата конзумација на печурки е поврзана со помал ризик од рак. Со систематски преглед и мета-анализа испитани биле 17. студии за рак објавени од 1966. до 2020. година. Анализирајќи ги податоците на повеќе од 19.500 пациенти заболени од рак, научниците откриле врска помеѓу конзумацијата на печурки и …

Повеќе »

Шведска студија: Крвна група со најмногу ризик од тромб

Постојат различни причини и фактори кои влијаат на тоа дали некој ќе развие опасен тромб и колку е склон кон тромбоза. На сè влијае возраста, лековите што ги земате, бременоста, па дури и висината, но новото истражување предупредува дека треба да се земе предвид и крвната група. Имено, луѓето со …

Повеќе »