Tag Archives: истражување

Четири најчести причини за развод на брак

Причините поради кои двајца одлучија да го прекинат бракот се сменија. Порано главниот фактор кој влијаеше на тоа дали бракот беше успешен или не, беше однесувањето на сопружниците, а сега е нешто друго… Никој не влегува во брак мислејќи дека ќе се разведе. На денот на вашата венчавка, се колнете …

Повеќе »

Истражувањата откриваат дека само ЕДНА РАБОТА НЕ ПРАВИ СРЕЌНИ: Оние што го имаат ОВА, а тоа не се пари и кариера, живеат МНОГУ ПОДОЛГО И ПОДОБРО ОД ДРУГИТЕ

Според грчкиот филозоф Платон, за да имаат среќен живот – душа, разум, волја и желба, тие мора да бидат во хармонија едни со други или да го направат она што им е задача: разумот владее, волјата ќе се погрижи да го следиме неговиот упатства., а желбата ја дава енергијата што …

Повеќе »

БРАК – Прво зборувајте за пари, па за брак! Прељубата не е главната причина за развод!

Кога двајцата имаат различен став кон буџетот, може ли тоа да донесе раздор во бракот? Фактот дека парот не го дели истиот став како трошењето пари е чест предизвикувач за развод – заклучиле истражувачи од Универзитетот Колумбија. За пари секој втор брак „се лизга“ Тимот научници сакал да провери колку …

Повеќе »

Нова студија покажала колку всушност траат антителата после ковид

Антителата преживуваат најмалку девет месеци по инфекцијата со ковид, открива неодамна објавената студија. Тестирањето на целиот италијански град покажува дека нивото на антитела останува високо девет месеци по инфекцијата со САРС-КоВ-2, или симптоматско или асимптоматско. Истражувачи од Универзитетот во Падова и Империјал колеџ во Лондон тестирале повеќе од 85. проценти …

Повеќе »

(ВИДЕО) Под куќата пронашле чудни скали: Кога се симнале долу откриле неверојатна тајна!

И нивните следбеници на социјалните мрежи се преплашиле… На видеото, Тиктокерката Маја го следи својот братучед Стивен до подрумот во Питсбург и оди кон вратата со натпис: „Влегувате во пештерата на ваш сопствен ризик“. Храброто дуо ја отворило вратата и ги откриле скалите што водат кон темната пештера. „Мислам дека …

Повеќе »

Хипохондрите живеат подолго

Невротичните луѓе кои оцениле дека нивното здравје е слабо без физички причини за тоа (хипохондрија) имаат помал ризик од смрт. За нив се смета дека повеќе се грижат за своето здравје и почесто бараат совет. – Нашите откритија се значајни затоа што покажуваат дека да се биде голем невротик може …

Повеќе »

Идеален маж постои – Тоа е Џорџ Клуни!

Италијанскиот сексолог Емануеле Ѓанини во својата книга „Мажи кои им се допаѓаат на жените“ анализира дали постои идеален маж и каков треба да биде. Квалитетот што тој мора да го има е – да може да слуша. Нарцисоидните, нереализираните и мачо типовите не минуваат. Дали идеалниот партнер е само измислица …

Повеќе »

Дали знаевте дека чаша топла солена вода ГО ОСЛОБОДУВА ОРГАНИЗМОТ ОД ОТРОВИ: Еве како се подготвува и консумира!

Редовното консумирање солена вода пред првиот оброк во денот трајно го чисти организмот од штетни материи што ги внесуваме преку исхраната. Консумирањето солена вода како пијалок се покажал како еден од најефикасните методи за обновување на целиот организам. Чаша солена вода придонесува за балансирање на нивото на шеќер во крвта, …

Повеќе »

Се вакциниравте со Синофарм? Еве што се вели во најновата студија на американските научници за оваа вакцина!

Извештајот објавен на Интернет во Медицинскиот журнал на Американската медицинска асоцијација заклучува дека вакцините се ефикасни околу 73. проценти, или 78. проценти, како што претходно тврдеше Синофарм. Двете вакцини од кинеската компанија Синофарм се безбедни и ефикасни против Ковид-19, според студијата објавена во Медицинскиот журнал на Американската медицинска асоцијација. Научниците …

Повеќе »