Tag Archives: истражување

(ВИДЕО) ПИЈАТ, ПУШАТ, НЕ СЕ ХРАНАТ ЗДРАВО И ЛЕСНО ДОЖИВУВААТ 100. ГОДИНИ: Ова италијанско село е мистерија за научниците – во него го истражуават лекот за долговечност!

Оддалеченото село Ацароли во јужна Италија е познато по голем број на постара популација и покрај пушењето и дебелината, а токму нивната долговечност е загатка што ги збунува научниците – која е нивната тајна? Поминаа 4.000 години откако Гилгамеш, кралот на Урук, отиде во потрага по тајната на бесмртноста. Оттогаш, …

Повеќе »

ХРАНАТА КАКО ЛЕК – Намалете го крвниот притисок за кратко време: Овој напиток успешно го решава проблемот – тврдат лекарите!

Со правење одредени промени во вашата исхрана, можно е да го намалите крвниот притисок Многу луѓе во моментов живеат со висок крвен притисок, состојба позната и како хипертензија. Ако не се лекува, тоа го зголемува ризикот од сериозни проблеми како што се срцев удар и мозочни удари. За да се …

Повеќе »

(ФОТО) УБАВА ПРИКАЗНА ЗА УБАВО ПОПЛАДНЕ: Мајката не можела да го смири бебето во авион па работите ги презел стјуардот!

ПРВИОТ лет со авион со мало дете е доста стресен, особено ако бебето е исто така нервозно. Ејми Еплгејт Хантер се нашла на летот од Тексас до Денвер, и успеала да сними еден неверојатен чин со камера и со тоа да го претвори во вирусен хит. Жената во нејзина близина …

Повеќе »

(ВИДЕО) СЕНКА НА ОСКАРОВСКАТА ТЕМА – Музичар ја тужел Лејди Гага: Тврди дека му ја украла песната

Музичарот аматер Стив Ронсен, ја тужеше пејачката и актерка Лејди Гага за плагијат на песната „Shallow“ и бара мултимилионски надомест, пренесуваат од „Космополитан“. Песната за која тој тврди дека е идентична со неговата се вика „Almost“ и веќе седум години се наоѓа на неговиот Sound Cloud. Песната на Ронсен пред …

Повеќе »

НЕВЕРОЈАТНИ РЕЗУЛТАТИ ОД ИСТРАЖУВАЊЕ: Луѓето најмногу уживаат во сексот во овие години – Нема да ви се верува!

Кога станува збор за траење на интимниот однос, тоа во просек се движи 25. минути, во текот на кој обично се променуваат три различни пози Ако сте мислеле дека дваесеттите години се период на највозбудливото и најинтересното сексуално искуство, сте погрешиле! Испитувањето кое го спровел порталот за запознавање „Лумен“ се …

Повеќе »

Љубовта е заборавена: Еве според кој критериум сега се бира сопружник

Социјалното искуство покажува дека жените илјадници години наназад бирале мажи за кои знаеле дека ќе бидат сигурни партнери и татковци на нивните деца… Резултатите од неодамнешното истражување покажале дека сигурноста е таа која нè води при изборот на партнерот со кој ќе стапиме во брак. За жал, љубовта нема главна …

Повеќе »

Истражување: Пијте млеко во бременоста за повисоки деца

Жените кои за време на бременоста секој ден пиеле барем една чаша млеко, можат да се пофалат со повисоки деца во тинејџерските години, покажува најновото меѓународно истражување. Експерти (нутриционисти) од САД, Данска и Исланд, ги анализирале бебињата родени во 80-тите и 90-тите години од минатиот век, и откриле дека нивната …

Повеќе »

(ВИДЕО) Застрашувачко видео кое покажува какви се последиците од пушење после само еден месец

Сите знаат дека пушењето е штетно за нашиот организам но сепак повеќе од милијарда луѓе во светот редовно пушат. За да ги потсетат луѓето на ужасните последици од пушењето Public Health England објавил видео кое покажува како димот од цигарите влијае на нашите плуќа веќе после самое ден месец пушење. …

Повеќе »

Лоша вест: Пристигна периодот на годината кога луѓето најмногу прават прељуби!

Една од главните причини се и новогодишните забави, ако може да им се верува на учесниците на интересно истражување. Интернетска страница која им помогнува на луѓето во брак да пронајдат други партнери (да, има и такви страници), IllicitEncounters.com,анкетирала 1.000 корисници и дошла до интересен но по малку и шокантен податок. …

Повеќе »