Tag Archives: истражување

(ВИДЕО) СЕНКА НА ОСКАРОВСКАТА ТЕМА – Музичар ја тужел Лејди Гага: Тврди дека му ја украла песната

Музичарот аматер Стив Ронсен, ја тужеше пејачката и актерка Лејди Гага за плагијат на песната „Shallow“ и бара мултимилионски надомест, пренесуваат од „Космополитан“. Песната за која тој тврди дека е идентична со неговата се вика „Almost“ и веќе седум години се наоѓа на неговиот Sound Cloud. Песната на Ронсен пред …

Повеќе »

НЕВЕРОЈАТНИ РЕЗУЛТАТИ ОД ИСТРАЖУВАЊЕ: Луѓето најмногу уживаат во сексот во овие години – Нема да ви се верува!

Кога станува збор за траење на интимниот однос, тоа во просек се движи 25. минути, во текот на кој обично се променуваат три различни пози Ако сте мислеле дека дваесеттите години се период на највозбудливото и најинтересното сексуално искуство, сте погрешиле! Испитувањето кое го спровел порталот за запознавање „Лумен“ се …

Повеќе »

Љубовта е заборавена: Еве според кој критериум сега се бира сопружник

Социјалното искуство покажува дека жените илјадници години наназад бирале мажи за кои знаеле дека ќе бидат сигурни партнери и татковци на нивните деца… Резултатите од неодамнешното истражување покажале дека сигурноста е таа која нè води при изборот на партнерот со кој ќе стапиме во брак. За жал, љубовта нема главна …

Повеќе »

Истражување: Пијте млеко во бременоста за повисоки деца

Жените кои за време на бременоста секој ден пиеле барем една чаша млеко, можат да се пофалат со повисоки деца во тинејџерските години, покажува најновото меѓународно истражување. Експерти (нутриционисти) од САД, Данска и Исланд, ги анализирале бебињата родени во 80-тите и 90-тите години од минатиот век, и откриле дека нивната …

Повеќе »

(ВИДЕО) Застрашувачко видео кое покажува какви се последиците од пушење после само еден месец

Сите знаат дека пушењето е штетно за нашиот организам но сепак повеќе од милијарда луѓе во светот редовно пушат. За да ги потсетат луѓето на ужасните последици од пушењето Public Health England објавил видео кое покажува како димот од цигарите влијае на нашите плуќа веќе после самое ден месец пушење. …

Повеќе »

Лоша вест: Пристигна периодот на годината кога луѓето најмногу прават прељуби!

Една од главните причини се и новогодишните забави, ако може да им се верува на учесниците на интересно истражување. Интернетска страница која им помогнува на луѓето во брак да пронајдат други партнери (да, има и такви страници), IllicitEncounters.com,анкетирала 1.000 корисници и дошла до интересен но по малку и шокантен податок. …

Повеќе »

Сексот има важна предност која на сите ќе им користи, велат научниците!

Често се споменуваат предностите на сексот, но секогаш сакаме да слушнеме и нешто ново. Иако знаеме дека согорува калории и отстранува главоболка,новото истражување открило потполно поинаква предност. Истражувањето објавено во магазинот „Archives of Sexual Behaviour“ открило дека сексуалната активност го поправа памтењето. Научниците набљудувале жени на возраст од 19. до …

Повеќе »

Зачестеност на интимните односи: Колку често е доволно за задоволство?

Без оглед колку сте задоволни со сексуалниот живот, секогаш е интересно да се знае како е тоа кај другите. Дали вашите пријатели имаат секс повеќе и почесто? Дали експериментгираат? Тешко е да се одреди што е нормално за интимен живот, бидејќи концептот е поинаков за сите. Ова е нешто за …

Повеќе »

(ФОТО) Успешна експедицијата на дното на Големата сина дупка:Ричард Брансон и внукот на Жак Кусто дошле до дното!

Милијардерот и основачот на авиокомпанијата „Виргин“, Ричард Брансон се придружил на новата мисија која има за цел да ја реши најголемата мистерија на океанот, Големата сина дупка во Белизе. Големата сина дупка претставува најголем понор во океанот и широка е 300 метри, а длабока околу 125 метри. Откриена е во …

Повеќе »