Tag Archives: истражување

НОВО ОТКРИТИЕ НА НАУЧНИЦИТЕ: Имунитетот на корона вирусот е веројатно поголем отколку што покажуваат тестовите!

Додека се чека рецензија, студијата, е објавена на официјалната веб-страница на Институтот Каролинска Новата студија на шведскиот институт Каролинска и универзитетската болница Каролинска покажуваат дека многу луѓе со благи или асимптоматски случаи на коронавирусот имаат имунитет со посредство на Т-клетки, дури и ако не се позитивно тестирани. Според истражувачите, тоа …

Повеќе »

Тежок облик на коронавирус може да предизвика мозочен удар: Ова се останатите најчести компликации!

Најчести компликации биле мозочен удар, а главно станувало збор за исхемичен мозочен удар, т.е. крвно згрутчување во мозокот. Прелиминарната студија на пациенти хоспитализирани за Ковид-19 покажала дека болеста во некои тешки форми може да предизвика оштетување на мозокот, да предизвика компликации како што се мозочен удар, воспаление, симптоми како што …

Повеќе »

(ФОТО) Најмирни земји во светот:„Шампионот“ е ист веќе 12. години, а каде е Македонија?

Глобалниот индекс за мир е истражување кое го спроведува Институтот за економија и мир, со седиште во Сиднеј. Најновиот список покажува дека Исланд е сè уште најмирна земја во светот, а тоа е позицијата што ја зазема од 2008. година. По нив следуваат Нов Зеланд, Австрија, Португалија и Данска. Од …

Повеќе »

Министерство за здравство со препорака: Вклучете се во меѓународното истражување „КОВИД-19 и ментално здравје“

Грижата за нашето психичко здравство е исто толку важно како и грижата за физичкото здравје. Клиниката за психијатрија е активно вклучена во справувањето во борбата со коронавирусот. Отворени се повеќе телефонски линии за психолошка поддршка, а во наредниот период ќе се организираат и повеќе активности и превенција за менталното здравје. …

Повеќе »

ИСТРАЖУВАЊЕ – НИКОГО НЕ ЗАРАЗИЛ: Момче (9) кој се разболел со корона бил во контакт со 172 лица – никому не му го пренел вирусот!

Деветгодишно момче кое се заразило со коронавирус не го пренело вирусот на ниту едно лице со кое биле во контакт а имал контакт со повеќе од 170. лица, според студијата која истражувала дали децата можат да бидат носители на вирусот. Момчето било меѓу луѓето кои биле заразени во кругот на …

Повеќе »

(ВИДЕО) ИСПОВЕД НА ЖЕНА КОЈА ЅИРНАЛА ВО ГРОБОТ НА ХРИСТ: „Го отворивме, а потоа инструментите престанаа да работат!“

„Кога го отворивме гробот на Исус Христос, инструментите престанаа да работат“, вели Антонија Морополу, хемиски инженер на Националниот технички универзитет во Атина, лидер на експертски тим што направил уникатен потфат пред неколку години со отворање на гробот на Исус Христос во Ерусалим, односно, на местото на неговото воскресение. Медиумите тогаш …

Повеќе »

ИСТРАЖУВАЧИТЕ ГИ СПОРЕДИЛЕ АНАЛИЗИТЕ – КОРОНА БИ МОЖЕЛА ДА ВЕ НАПАДНЕ КАКО ШТО ТОА ГО ПРАВИ ХИВ! Научниците во страв: Фрапантни откритија што му прави ВИРУСОТ НА ИМУНОЛОШКИОТ СИСТЕМ!

Коронавирусот што го предизвикува Ковид-19 може да убие моќни имунолошки клетки што всушност би го уништиле, предупредуваат научниците. Ова изненадувачко откритие е направено од тим истражувачи од Шангај и Њујорк, се совпаднало со набудувањата на лекарите од првите редови во борбата против Ковид-19. Откриле дека вирусот може да го нападне …

Повеќе »

Круцијално откритие на кинески научници: Тврдат дека овие два фактори можат да го запрат ширењето на КОРОНА ВИРУСОТ!

Долго се полемизирало дали потоплото време и зголемената влажност ќе го забават ширењето на вирусот корона. Еве што велат кинеските научници. Научниците од универзитетот Џингхуа и универзитетот Беијанг во Пекинг тврдат дека споменатите два фактори може да влијаат на корона вирусот. Од почетокот на пандемијата КОВИД – 19, овие експерти …

Повеќе »

(ФОТО) КОРИСТЕНИ ВО КИНА, СЕ ТЕСТИРААТ ВО СЛАЗБУРГ – АВСТРИСКИ ДОКТОР ДОНЕСУВА ДОБРИ ВЕСТИ: Против короната помагаат 2. лека, тешките облици можат да се запрат и до 90 отсто!

Австриската влада во борбата против корона ворусот ставила на располагање нови 22. милиони евра за истражување, а на салзбуршката покраинска клиника веќе ги имаат првите успеси во лекувањето. Владата финансира клинички студии за ефектите на лековите и супстанциите против КОВИД-19, а примариусот, Рихард Грајл, од Салзбург, рекол дека има „претпазливо …

Повеќе »