Tag Archives: историја

(ВИДЕО+ФОТО) Урнатини кои кријат страшни приказни:Проколнатите градби се оставени да пропаѓаат!

Од кралски резиденции, аристократските одморалишта, прекрасните хотели и урбани згради, фотографиите пред нас сведочат за тоа како прекрасните градби паднале во заборав и станале урнатини. Тие се дизајнирани да го издржат забот на времето, но оставени се да се борат сами, што од политички, што од финансиски и семејни причини …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Одлучи публиката – Данкан од Холандија победник на Евровизија: Тамара не направи ГОРДИ како осма и ни го донесе најдобриот пласман досега!

Наш херој на вечерта беше Тамара Тодевска која испеа маестрално, на Европа и остави балада која „ќе живее“ долги години донесувајќи безвременска порака за сите женски чеда во светот… Холандија со пејачот Данкан Лоренс и песната „Аркада“ победи на Евровизија, а Тамара Тодевска и го донесе највисокиот пласман на Северна …

Повеќе »