Tag Archives: историја

(ФОТО) ШПАНИЈА – Гранада: Град за истражување и уживање

Ако посакате да го истражите овој интересен град во Андалузија, започнете да ја истражувате светски познатата Алхамбра Честопати надвор од фокусот поради попознатите шпански градови Гранада, овој познат град од Андалузија повикува на истражување. Ако сте решиле да отпатувате за Гранада и сакате да патувате со авион, најдобра опција е …

Повеќе »

Тошо Филиповски, музичкиот новинар и хроничар, го промовираше „Македонски рок времеплов“

По „Македонска рок енциклопедија“ и „Македонска дискографија-винили 1958-2019“, долгогодишниот музички новинар и хроничар Тошо Филиповски го промовираше третото капитално дело за домашната музичка сцена за период од неполни четири години – „Македонски рок времеплов“. Во „Македонски рок времеплов“, авторот и хроничар Филиповски издвоил стотици значајни датуми за македонската рок сцена …

Повеќе »

(ВИДЕО) Починал легендарниот дизајнер Пјер Карден

Францускиот дизајнер Пјер Карден починал во болница на 98-годишна возраст, потврди неговото семејство. Карден е роден во Италија во 1922 година, но како дете се преселил во Франција. Карден започнал да работи во модната куќа Кристијан Диор во 1946. година, кога придонесе за раѓањето на познатиот „Нов изглед“. Својата модна …

Повеќе »

Боб Дилан самошто го направил најдолемиот договор во музичката историја

Групата „Универзал мјузик“ (Universal Music) денес објави дека ги купила авторските права на песните на музичарот Боб Дилан. Цената на договорот за авторско право сè уште не е позната, но Њујорк Тајмс ја споменува сумата од над 300 милиони долари. Групата стана сопственик на авторските права на повеќе од 600. …

Повеќе »

Лејди Гага со своето име повторно испишала историја

Поп-sвездата Лејди Гага влезе во историјата на доделувањето на Американските музички награди, и стана првата жена што ја добила наградата за најдобар уметник на ЕДМ. Според странските медиуми, категоријата најдобар изведувач на ЕДМ, или категоријата најдобар уметник по електронска музика, досега беше претежно резервирана за мажи. Не дека жените не …

Повеќе »

(ВИДЕО) Лејди Гага е најнаградуван МТВ уметник во историјата

По вчерашното доделување на наградите на МТВ ЕМА – односно европските награди на МТВ, поп-sвездата Лејди Гага стана најнаградуваната уметница од оваа франшиза во историјата. Поп-sвездата вчера доби две нови награди – за најдобар поп-артист и за најдобар уметник од Америка. Со вкупно 70. награди во рамките на целиот синџир …

Повеќе »

(ФОТО) Најдоброто место за живот во Италија: Град скриен меѓу 3. езера

Италијанското гратче кое што е сместено во сенката на Верона и други туристички атракции, предизвикува восхит уште на прв поглед. Така е поради езерата со кои што е опкружено, но и поради прекрасната архитектура со која што изобилува.А, ако загребете под површината ќе наидете на жители како од некој филм …

Повеќе »

(ФОТО) Вистинска зимска идила: Места од бајките кои морате да ги посетите барем еднаш во животот!

Овие зданија одземаат здив… Туристичката посета на замоците станува се’ повеќе популарна. Кога ќе дојде зимата и ќе падне снегот, овие места се претвораат во бајка, а малку кој призор може да му парира. Некои од нив биле инспирација за креаторите на прекрасните замоци во бајките на Дизни, како и …

Повеќе »

(ФОТО) ГОЛЕМ ЈУБИЛЕЈ на славниот јапонски теренец: „Тојота“ продала 10. милиони возила Land Cruiser

Тојота кон крајот на август означила импресивниот резултат на продажба на својот најстар модел во гамата. Легендарниот SUV, еден од најпознатите теренски автомобили во светот, се појавил на пазарот на 1л август 1951л година под  ознаката на Toyota – „Toyota Jeep BJ“. Овој модел првично се продаваше главно на јапонски …

Повеќе »