Tag Archives: историја

(ВИДЕО+ФОТО) Место за посета во Рим: 135. скалила до „бродот што тоне“

Овде ќе најдете многу Италијанци и туристи кои седат и уживаат, сликари кои сликаат, а понекогаш ова е место на убави културни настани. Една од најубавите атракции на Рим ни е позната од стариот романтичен филм „Одмор во Рим“ со Одри Хепберн. Во него таа јаде сладолед на таканаречените Шпански …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Дали сте слушнале за ЉУБОВНИОТ ТУНЕЛ? Ова магично место паровите го обожаваат!

Што ако ви кажеме дека порталот за светот на магијата и љубовта е реален? Ја знаеме дури и неговата локација, се наоѓа во селото Клеван, Украина. Да бидеме попрецизни, ова не е портал, туку тунел, кој изгледа нереално. Ова е најромантичното место во Украина и веројатно целиот свет, ви го …

Повеќе »

(ВИДЕО) Го одзема здивот: Снимка од прекрасен грчки град од воздух ги воодушевила сите

За многу локални жители, градот Ајтолико, кој лежи на остров помеѓу две лагуни во западна Грција, е нивната мала верзија на Венеција. Снимката од дрон го доловува историскиот центар на градот и мостовите од двете страни кои го поврзуваат Ајтолико со копното. Стариот дел од градот лежи прилично романтично на …

Повеќе »

(ФОТО) „ЃОТОВИ“ не запираат: Објавени досега невидени фотографии од легендарниот кантавтор

Поминаа речиси десет месеци од смртта на Ѓорѓе Балашевиќ, а неговите најголеми обожаватели секојдневно се дружат во Фејсбук групата „Đotovi“, во која членуваат повеќе од 55. илјади луѓе. Официјалниот фотограф на Балашевиќ, Петар Киршнер од неодамна е активен во групата. Тој во групата објави седумдесетина фотографии од концерти и дружење …

Повеќе »

(ВИДЕО) НАЈУРНЕБЕСНИ тепачки што ја одбележаа светската хистерија на ЦРН ПЕТОК!

Последниот петок во ноември традиционално се одбележува како празник на шопингот во Америка, но и во земјите ширум светот. Популарниот американски празник „Црн петок“, кој доаѓа секоја година по Денот на благодарноста, национален празник кој се слави последниот четврток во ноември. Американците го поминуваат овој ден во шопинг, кога трговците …

Повеќе »

(ВИДЕО) Уништен дел од историјата: Во Рим изгорел познат мост!

Избувнал голем пожар и делумно го уништи индустрискиот, таканаречен железен мост кој ги поврзува двете римски населби Остинезе и Трастевере, пренесува агенцијата Анса. Пожарот избувнал синоќа нешто пред полноќ, а пожарникарите успеале да го локализираат околу еден часот утрово. Зоната на Железниот мост е центарот на ноќниот повод во Рим. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Серена и Венус Вилијамс животот „го преточиле“ во филм – Улогата на таткото му припаднала на славен глумец!

Серена и Венус Вилијамс одлучиле својот живот да го претворат во филм… Познатите тенисерки, кои го одбележаа женскиот тенис, одлучија на сите да им покажат како им поминал животот. Таткото на Серена и Венус Вилијамс во филмот „Кралот Ричард“ ќе го толкува славниот Вил Смит. Филмот зборува за тоа колку …

Повеќе »

(ВИДЕО) Остров на проклетите: Неверојатна снимка од последната колонија заболени од лепра во Европа

Спиналонга, мал ненаселен остров во Медитеранот, денес е една од најголемите туристички атракции на Крит. Десетици илјади луѓе го посетуваат ова место во текот на летните месеци – последната колонија на лепрозни во Европа. Последните пациенти го напуштиле островот пред шеесетина години, а ретка снимка сведочи за тоа како изгледало …

Повеќе »

(ФОТО) „Емпаер стејт билдинг“ го слави својот 90-ти роденден

Најпознатата деловна зграда во светот, Empire State Building, слави 90-годишен јубилеј. Оваа препознатлива икона на Њујорк со 102 ката е едно од најпопуларните градски обележја, а нејзините видиковци, кои нудат прекрасен поглед, ја посетуваат просечно околу четири милиони луѓе секоја година. Empire State Building беше отворен на 1. мај 1931 …

Повеќе »