Tag Archives: испитувања

(ВИДЕО+ФОТО) ЧУДО ОД БЕБЕ – МОМЧЕ РОДЕНО СО КОЖА НА ПЕТГОДИШНИК, АКУШЕРКИТЕ И РОДИТЕЛИТЕ СЕ ШОКИРАЛЕ: Го проучувале како мистерија, вака изгледа денес!

Кога Том Тенант се родил во 1993 година во Австралија, никој не знаел колку посебно ќе биде бебето. Всушност, тој е медицинска мистерија. Тој дошол на светот со доволно кожа за да го покрие телото на петгодишно дете, а лекарите никогаш не виделе нешто слично. А особено биле шокирани родителите. …

Повеќе »

ЧУДОТО НА ГЕНЕТИКАТА – Четири специфични особини наследуваме од нашата мајка

Генетиката е несомнено сложена работа и ние наследуваме се од нашите родители, од изглед, однесување до интелигенција. Истражувањата покажале дека наследуваме некои специфични особини и квалитети од нашата мајка. Без оглед на тоа дали личите на вашиот татко или мајка, науката вели дека поверојатно е да ги наследите овие четири …

Повеќе »

(ВИДЕО) НЕОЧЕКУВАНА ВЕСТ – Крис Хемсворт на снимањето на серијата за борбата против стареењето открил дека му се заканува сериозна болест

Крис Хемсворт за време на снимањето на една епизода од серијата „Limitless“ дознал дека поради комбинацијата на гени има речиси 10. пати повеќе шанси да добие Алцхајмерова болест. Глумецот од „Тор“ дознал во една епизода од ограничената серија на Дизни + и National Geographic „Limitless“ – која го покажува како …

Повеќе »

Новавакс пристигнува во Хрватска – протеинска вакцина со 90% ефикасност против Ковид

Се применува во две дози, со инјектирање во мускулот на надлактицата, со временски интервал од три недели помеѓу дозите. Новата протеинска вакцина против Ковид 19 на американската компанија „Новавакс“ ќе пристигне во Хрватска за три недели, потврди во саботата Хрватскиот институт за јавно здравје (ХЗЈЗ), а станува збор за вакцина …

Повеќе »

Откриен нов вид на коронавирус – „Делтакрон“

Можна варијанта на хибрид на ковид 19 се појавил на Кипар, пренесува Блумберг. Леондиос Кострикис, професор по биолошки науки на Универзитетот во Кипар, го нарече видот „делтакрон“ поради неговите генетски потписи слични на омикронот во делта геномот, наведува Блумберг. Кострикис и неговиот тим досега откриле 25. случаи на вирусот, се …

Повеќе »

Терапија која го намалува ризикот од Ковид за 81,6 отсто

Само една доза од коктелот со антитела го намали ризикот од инфекција со Ковид 19 за 81,6 отсто во период од два до осум месеци по терапијата, соопшти Regeneron Pharmaceuticals Inc. „Резултатите покажаа дека терапијата со антитела, REGEN-COV, има потенцијал да обезбеди долгорочен имунитет на инфекција со ковид“, рекол Мајрон …

Повеќе »

Американскиот извештај за потеклото на короната веќе не е тајна: Ковид не е биолошко оружје!? Но, има умерени сомневања!

Канцеларијата на американскиот директор на Националната разузнавачка служба (ODNI) вчера објави нова проценка на разузнавачката заедница, од која е отстранета тајната ознака, за потеклото на ковид-19, а во извештајот се проценува дека коронавирусот не е развиен како биолошко оружје. Природното потекло и истекувањето од лабораторијата се убедливи хипотези за тоа …

Повеќе »

(ФОТО) МУНИЦИЈАТА НЕ БИЛА ОБЕЗБЕДЕНА: Еве што му претходело на смртоносниот истрел на Алек Болдвин!

Лицето задолжено за оружјето на сетот на филмот на Алек Болдвин, Хана Гутиерез, им рекла на истражителите дека го проверила оружјето, но дека во него немало вистински куршуми пред кобниот инцидент минатата недела во кој беше убиена снимателката. Според судските документи објавени денеска, задолжената за оружјето, Хана Гутиерез, исто така …

Повеќе »

Британската кралица (95) ноќта ја поминала во болница

БРИТАНСКА КРАЛИЦА ЕЛИЗАБЕТА II. ноќта ја поминала во болница на прелиминарни тестови, но се вратила во замокот Виндзор и била добро расположена. Кралицата го откажала своето службено патување во Северна Ирска во средата, а палатата соопштила дека лекарите и препорачале одмор и митувањеи дека не станува збор за ковид-19. View …

Повеќе »