Tag Archives: исланд

(ФОТО) Кога природата ќе си поигра настануваат овие волшебни призори: Ве водиме во најубавата кристална пештера на светот!

Овие сцени ви го одземаат здивот … Паркот Скафтафел е втор по големина парк на Исланд и претставува нереална оаза помеѓу песок и глечери. Во паркот нема патишта, а главна атракција во паркот е Сватифлос или црниот водопад, чие име потекнува од црните базалтни столбови што стојат зад него, пишува …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЛЕКЦИЈА ЗА СИТЕ – КОРОНА И ТУРИЗАМ НЕ Е НЕВОЗМОЖНО: Еве како мала островска земја дочекува гости, неколку месеци по укинување на карантинот!

Светските туристички атракции постепено повторно се отвораат по големо затворање, но не изгледаат многу примамливо. За да одите на плажа, неопходно е да го оддалечите чадорот и да заборавите на услугата за пијалоци, додека градскиот одмор во Европа би можело да значи дека мора да носите маска при купување. Да …

Повеќе »

ОВИЕ 4. ЗЕМЈИ УСПЕАЛЕ ДА ЈА СМИРАТ КОРОНА! 12. лекции кои цел свет може да ги научи од нив…ЕВЕ КАКО СЕ ПОБЕДУВА ВИРУСОТ

Новиот корона вирус, како домино, ги затвора земјите, една по една… Фокусот сега е на израмнување на кривата или забавување на ширењето на вирусот, за да се спречат понатамошни смртни случаи,пишува Си-Ен-Ен. И’ додека светот ублажува некои од мерките за затворање, сепак има лекции што треба да се научат од …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Во оваа земја сите жители се познаваат, децата никој не ги чува, не плаќаат греење, а немаат ни војска: Тие го гледаат доброто во секој човек!

Жителите на Исланд имаат сајт кој содржи податоци кои датираат уште од 18. век, за сите роднински врски во оваа земја. Ако се вљубите, прво проверете милиот да не ви е далечен роднина… Исланд е мала земја во која живеат само околу 360.000 жители. Сите жители меѓусебно се познаваат, така …

Повеќе »

(ВИДЕО) Во инфаркт натпревар Македонија и Исланд играа нерешено: Штета за загубениот бод!

Само тие умеат да ни приредат најголеми радости а при тоа да ни ги тренираат нервите – до максимум… Така беше и вечерва кога во Скопје со Исланд играа нерешено, односно 24:24. Сепак, браво за нашите момчиња кои од двата натпревари со иИланд успеаа да освојат три бода. Од македонските …

Повеќе »

(ФОТО) Соништата згаснаа, но… – Кире Лазаров: „Не се посрамотивме на ниту еден од петте натпревари!“

Македонија загуби од Исланд и го освои четвртото место во групата во Минхен, што значи дека ќе се бориме за пласман од 13. до 16. место на СП. Избраниците на Раул Гонзалез одиграа солиден натпревар, особено во првиот дел, но Исланѓаните беа поконцентрирани и го искористија падот од десетина минути …

Повеќе »

(ФОТО) Исландско чудо – Карпа која “танцува”: Вулканско „чудовиште“ кое неконтролирано ја менува бојата

Хвитсеркур за некој е диносаурус или змеј кој ја пие водата. Според обликот секој гледа нешто друго, а токму поради тоа оваа карпа станала една од омилените атракции на Исланд. Хвитсеркур во превод значи “бела кошула”, вулканска карпа на исландскиот полуостров Ватнснес кој наликува на камен чудовиште од кое излегува …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Рај за љубителите на пиво: „Пиво спа“ со капење во када полна со пиво

„Beer spa“ има во Прага и на Исланд. Буквално можете да се капете во када полна со пиво, а во исто време можете и’ да го пиете. Покрај секоја када се наоѓа и точило за пиво. Едно капење чини и до 40. евра. „Капењето“ во пиво освен што е сон …

Повеќе »

(ФОТО) Џон Сноу ги растажил обожавателките: Се свршил заводникот од “Game of Thrones”

“Снимањето на Исланд траеше три недели. Преубава природа, магичен север … Не е тешко да се вљубите во личноста која ве привлекува”… И додека фановите на популарната серија “Game of Thrones” сè уште ги споделуваат своите импресии за седмата сезона која заврши кон крајот на август, Кит Харингтон – актерот …

Повеќе »