Tag Archives: искуство

Фејсбук статус на Гоце Марков, лице кое помага во инфективната клиника: „Колку и да се пишува малку е… како да му објасниш некому колку брзо се умира?“

Статус на Гоце Марков, медицинско лице кој пристигна на помош во Инфективната клиника во Скопје од внатрешноста на државата… „За браќата и сестрите мои скептици!! Не е грипче луѓе! Колку и да се пишува малку е… како да му објасниш некому колку брзо се умира? Нема зборови! А јас мислев …

Повеќе »

(ВИДЕО) Меган Маркл проговорила за расизмот кој лично го искусила: „Жал ми е што децата растат во ваков свет!“

Сопругата на принцот Хари, Меган Маркл изјавила дека и е жал што децата мора да растат во свет во кој расизмот сè уште постои и посочила дека настаните во Соединетите држави биле разорувачки. Таа тоа го рекла дека во видеото снимено од учениците од завршните одделенија од нејзината гимназија во …

Повеќе »

Пејачката признала дека била силувана а сега порачува:„Проговорете, тоа ослободува!“

Иако сè уште постои стигма во однос на преживеаните од сексуални напади, од пред три години, со движењето #MeToo, сè повеќе жени и мажи се чувствуваат доволно оснажени за да зборуваат за лошите искуства. Се чини дека, и покрај постојните предрасуди, социјалната клима е поповолно да се зборува за овие …

Повеќе »

(ВИДЕО) СИ ГО ИСПОЛНИЛ СОНОТ – Петгодишникот кој избегал со автомобилот на родителите добил можност да вози „Ламборџини“

Авантурата на петгодишниот Адријан Замарипи, кој побегна во автомобилот на неговите родители за да купи Ламборџини и беше фатен од полицијата на автопатот, го доби своето продолжение. Овој потег на момчето беше осуден од многумина, но меѓу нив не се многу италијански сопственици на автомобили. Тие беа воодушевени од приказната. …

Повеќе »

ИНТИМНА ИСПОВЕД ГОЦЕ МИХАЈЛОСКИ – ЕДЕН МЕСЕЦ ПОДОЦНА: Битката ја добив, војната ја изгубив(ме)

– Вирусот веројатно веќе стивнува, но по игра на случајноста ако почувствувате некакви симптоми не чекајте, јавете се на лекар! Подобро е да мислите дека го имате, а тестот да го покаже спротивното, отколку да мислите дека го немате, па да задоцните со лечењето. Можеби татко ми ќе имаше шанси …

Повеќе »

Вакцините против корона имаат несакани ефекти: Пациент се пожалил на неподнослива треска со денови

Едно од првите лица кои што биле тестирани со новата вакцина за корона вирус е романсиер и поранеше детскт ТВ презентер, Симион Корт ги пренел своите впечатоци за некои од несаканите ефекти. Гостувајќи во утринската програма „Добро утро Британијо“ во Велика Британија, тој објаснил зошто доброволно се согласил на тестирањето, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Медицинска сестра плаче на цел глас,во болниците само мртовци:„Се уморив да влегувам во соба и да гледам безживотни тела на пациентите“

„Мислам дека луѓето не разбираат колку оваа работа е стресна. Обучена сум за било што на светот, ама ова е престресно“ Њујорк во моментов е епицентар на пандемијата на коронавирусот во Америка, каде бројот на заразени и починати од Ковид-19 се зголемува од час во час. Медицинската сестра Днил Шамал, …

Повеќе »

ПОТЕШКО И ПОДОЛГО ОТКОЛКУ ШТО МИСЛИТЕ – За ова никој не зборува: Еве како изгледа опоравувањето од корона вирусот и колку всушност трае од искуството на млада новинарка!

Исповед на млада новинарка која се заразила уште кон средината на март „Во седмиците откако бев хоспитализиран поради вирусот корон, истото прашање го преплави мојот инбокс на е-пошта и директните пораки: Дали сега се чувствувашподобро? Сè уште не знам што да одговорам“, пишува новинарката Фиона Ловенштајн за New York Times. …

Повеќе »

(Вознемирувачко видео) #Седидома – БОРБА СО ВИРУСОТ:„Во белите дробови како да имам стакло!“ – И понатаму не ја сфаќате сериозно короната – погледнете ја снимката од ИНТЕНЗИВНА НЕГА

Британката Тара Џејн Лангстон, која е на интензивна нега и се бори со коронавирус, направила видео на кое им покажува на сите колку е тешко да се справи со оваа инфекција. Таа покажала цевка за дишење, без која веројатно не може да дише нормално. OK. Previous reports about this being …

Повеќе »