Tag Archives: искуства

КОВИД 19 – ЗАД НИВ Е ТЕЖОК ПЕРИОД: Со короната се борат повеќе од 3. месеци, а сега ги споделиле своите искуства – „И’ понатаму чувствувам симптоми!“

Додека повеќето пациенти со болеста „Ковид-19“ закрепнаа во рок од неколку недели, има такви пациенти кои со месеци се мачат со последиците. Меѓу нив е и неврологот Атена Акрами, која тврди за Си-Ен-Ен дека 99. дена се бори против оваа болест и дека сè уште ги чувствува симптомите. “Во мојот …

Повеќе »

(ВИДЕО) СУДБИНИ – ЈА ЗАГУБИЛА РАБОТАТА ПОРАДИ КОРОНА А ПОТОА ПРЕЖИВЕАЛА ПЕКОЛ: Минала 9. дена во кома – „Среќна сум што сум жива иако не знам како ќе ја платам сметката од 11.000 долари!“

Ли Бломберг од Висконсин, каде рестриктивните мерки се продолжени до 26. мај, се опоравува од инфекција со корона вирусот и сака сите што протестираат во Америка,поради мерките со карантин „да престанат да плачат и лелекаат“, пренесува Си-Ен-Ен. “Поминав девет дена во индуцирана кома, на респиратор. Поминав уште девет дена на …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПОТРЕСНО – ЛУЃЕТО КОИ ЈА ПОБЕДИЛА КОРОНА ГИ СПОДЕЛИЛЕ СВОИТЕ ИСКУСТВА: Морале повторно да учат да дишат, стојат, одат, пишуваат…

Неделите поминати на респираторот оставаат траги и бараат долго закрепнување. Своето макотрпно искуство го споделил, Французинот Пауло Алвес, кој се наоѓал во сериозна состојба и на интензивна нега поради КОВИД-19. „Морав да научам да дишам повторно“, реколАлвеш. Никогаш досега француските болници немале толку многу пациенти во единиците за реанимација и …

Повеќе »

ЛИЧНИ ИСКУСТВА СО КОРОНА ВО ЕВРОПА-Соња Стојадиновиќ,Грац, Австрија:„Забрането беше собирање од секаков вид, дури и по дома, казните се високи, минимум 1600 евра!“

Секој ден граѓабни од цела Еропа ги споделуваат искустата со корона вирусот, таму каде што живеат. Денес ви го пренесуваме искуството на Соња Стојадиновиќ, од Грац, Австрија: „Кратко објаснување на состојбата во Грац, Австрија. Денеска излегов до маркет, на влез на Шпар ти даваат маска и ти ги дезинфикуваат раците. …

Повеќе »

(ВИДЕО) ОВА СЕ СРЕЌНИЦИТЕ КОИ ГО ПОБЕДИЛЕ КОРОНАВИРУСОТ: Данецот не бил во болница а Шпанецот има јасна порака за сите!

„Малку покачена температура, главоболка, општо чувство на непријатност. Секој би помислил дека тоа е обична настинка. Сакам да ги смирам луѓето. Ако сте млади, следете ги препораките на надлежните. Ако сте постари, бидете внимателни. Не одите на случувања со многу луѓе и добро внимавајте на хигиената“ Данецот Јакоб Таге Рамлинг …

Повеќе »

(Рецепт) СТАВЕТЕ ЧЕН ЛУК ВО УСТА И ЧЕКАЈТЕ НЕКОЛКУ МИНУТИ! Нема да верувате што ќе се случи со ТЕЛОТО! Не мислете на здивот!

Лукот има антибактериски својства, лекува многу болести, вклучувајќи различни настинки, артериосклероза и заболувања на бубрезите, ги зајакнува капиларите и е добар адаптоген. Во кинеската медицина лукот се користи за целосно закрепнување на организмот. Тие земаат мало чешне лук, го ставаат во уста и ја натопуваат со плунка, „шетајќи“ го по …

Повеќе »

ИСПОВЕД НА СТЈУАРДЕСА: „Одлучија да имаат секс, дури и го извади и градникот!“

Бившата британска стјуардеса Натали Смит проговорила за највпечатливите работи кои и се случиле за време на кариерата… Работата на стјуардеса ја извршувала три години и видела се – од немирни патници во првата класа до ужасни ситуации кога авион паднал за 2.400 метри во само неколку секунди поради турбиуленција. „Животот …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Нова контроверзна серија за тинејџерите денес:Основа од лично искуство за проблеми од зависност која ќе ги разбуди или налути родителите!

Од понеделник, 17. јуни, во 21. часот ХБО го стартува емитувањето на мини серијата „Еуфорија“, во осум продолжувања. Драмската серија „Еуфорија“ ни прикажува група средношколци и нивните љубови и пријателства во светот полн со дрога, секс, трауми и социјални медиуми. Актерката и пејачка Зендаја ја предводи актерската екипа. Драмската серија …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Млад богаташ (22) ја научил животната лекција: Ги измејувал бездомниците па три дена се обидел да живее без ништо – за малку ќе бил убиен!

Млад богаташ кој заработувал 10.000 фунти дневно имал лошо мислење за бездомниците. Се обидел да биде како нив па ја научил својата лекција. Кеирен е човек кој има се – работа, прекрасна девојка, бебе и дом од соништата. Овој богат бизнисмен кој вози најубави автомобили, носи скапа облека и часовници, …

Повеќе »