Tag Archives: искачување

(ВИДЕО) Огромна пајажина покрила австралиски градови

Огромна мрежа од пајаци ги покрила австралиски градови откако неодамна беа забележани големи поплави во оваа земја. Жителите на регионот Гипсленд рекле дека мрежите налик на превез се појавија по неколку врнежливи денови, а во еден дел од земјата пајаковата мрежа се протега на повеќе од еден километар, долж патот. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Запознајте го господарот во дисциплината ИСКАЧУВАЊЕ БЕЗ РАЦЕ!

Џони Довс е еден од највлијателните алпинисти во историјата на овој спорт, а последните години привлекуваше големо внимание поради неговите напори за искачување во дисциплината „искачување без раце“. Џnони, наречен „камен мајмун“ и „скокачко момче“, отсекогаш бил познат по неговиот динамичен стил на качување по карпи и смели искачувања, но …

Повеќе »

(ВИДЕО) Вознемирувачки призор во трговски центар: Дете (4) висел од ракофатот на ЕСКАЛАТОР па паднал од висина од 20. метри!

Момчето (4) се бори за живот, откако паднало од висина од 20. метри, држејќи се за ракофатот на ескалаторот во руски трговски центар, ги преплашил присутните купувачи. Четиригодишното момче се здобило со сериозни повреди на главата кога, во отсуство на неговите родители, решил да го „испроба“ ескалаторот во трговскиот центар …

Повеќе »

(ВИДЕО) ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ: Бивш српски борач спасил девојче

Поранешниот член на српската репрезентација во борење и актуелен спортски работник Воислав Матиќ од Зрењанин, по херојскиот чин, дошол во центарот на вниманието на медиумите. Матиќ во петокот реагирал како Спајдермен и со помош на громобранот се качил на првиот кат на една зграда во соседството за да спаси девојче …

Повеќе »

(ВИДЕО) Натчовечки напор: Контадор се „искачил’ на МонтЕверест

Алберто Контадор, прославениот шпански велосипедист, постави нов рекорд на „Еверестинг“, рекорд со време од седум часа, 27 минути и 20 секунди. Контадор, кој се повлече од велосипедизмот во 2017 година, постави нов рекорд на Монт Еверест на 7. јули, возејќи на ридот на Сила дел Реј во Кастилја и Леон …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) САКА ЕКСТРЕМНИ СПОРТОВИ – ОСКАРОВЕЦОТ СКОРО ЗАГИНАЛ: Објавил снимка која многумина ПРЕПЛАШИЛА, а еве што му се случило!

Актерот и пејач Џаред Лето на својот Инстаграм профил објавил видео од „авантура“ што скоро го чинела живот… Џаред, пејачот на групата „30 секунди до Марс“ и актерот кој освои Оскар, скоро ќе загинел качувајќи се по карпи. View this post on Instagram Not to sound dramatic, but this is …

Повеќе »

(ВИДЕО) ХРАБРОСТ И ЛУДОСТ ДА ВИ ЗАСТАНЕ СРЦЕТО: Оваа алпинистка се качува по заледен водопад и не застанува!

Има луѓе кои многу сакаат екстремни спортови. Иако носат одредена опасност со нив, тоа не им пречи. Освен тоа, бидејќи тие се зависници од адреналин, тоа ги возбудува и ги прави среќни додека можат да вежбаат. Најновото видео од социјалните мрежи открива алпинистка која се искачува на заледен водопад. Може …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Најстрашни туристички патеки во светот

Искрено, кога овде ќе ги видите зборовите „шетаат“ или дури „хајк“ (пешачење) не размислувате веднаш за забава, авантура или возбуда. Она што обично ви паѓа на памет е да се прошетате по природа, да гледате дрвја, да забележите некои птици и да земете свеж воздух. Меѓутоа, откако ќе го прочитате …

Повеќе »

Каква негрижа: Водачите оставиле двајца на Кораб – не сакале да ги почекаат ниту побараат…

Несреќата од Кајмакчалан во која згаснаа два млади животи се чини не влијае на одговорноста на организаторите на турите… Од неделното, традиционално искачување на Кораб,се појавуваат нови детали за негрижата на организаторите кон учесниците…До кога вака? „Не’ оставија на 2 км од почетокот на патеката за искачување до врвот Голем …

Повеќе »