Tag Archives: исхрана

Овие луѓе ја знаат тајната на долговечноста: Тие живеат 100. години, витално се и не знаат за болести

Во раните 70-ти години на минатиот век, National Geographic објавила обемна серија написи во кои ги истражиле тајните на долговечните луѓе ширум светот. Луѓето Хунза, кои живеат во долината Хунза во северен Пакистан, се едни од тие луѓе. Тие го фасцинираа светот. Овој народ живее во плодна долина на многу …

Повеќе »

Трикови да јадете здраво но не и скапо

Можеби не можете да си дозволите авокадо и семе од чиа секој ден, но во купот на нутриционистички трендови, многумина заборавија дека здравата исхрана не мора да биде скапа воопшто. Следете ги овие правила и дури значително ќе заштедите на храна. Изберете сезонско Сезонските овошја и зеленчуци се често посвежи, …

Повеќе »

(ФОТО) ШЕРОН СТОУН (63) БЕЗ СРАМ ШЕТА ВО БИКИНИ: За да има ВАКВО тело се откажува од ОВА!

Невозможно е генетиката да е одговорна за такво убаво тело во шеесеттите години. Самата Шерон Стоун вели дека се откажува од многу нешта поради вакво тело Шерон Стоун има 63. години и има здраво тело. Но, не било секогаш така. Имено, во 2001. година имала крварење во мозокот, поради што …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Изгледа како модел: Има 72 години, а се облекува како да има 20.

Како што ги менувала своите лоши навики, забележала дека нејзиниот живот почнува да се менува и изгледала сè подобро. Жена, за која многумина би рекле дека е во старост, живее живот како млада девојка, и така изгледа. Таа вели дека тоа е последица на долготрајните здрави промени што упорно ги …

Повеќе »

11. ЗНАЦИ КОИ УКАЖУВААТ ДЕКА ВО ТЕЛОТО СЕ НАТАЛОЖИЛЕ ПРЕМНОГУ ТОКСИНИ: Овие симптоми не смеете да ги игнорирате!

Без здрави црева, нема добро здравје Експертите пресметале дека просечна личност до 70. години јаде дури 100. тони различна храна и пие околу 40.000 литри течност, од кои најмалку една петтина се храна што нашето тело не може да ја вари или да ја користи како енергија, туку е отпад …

Повеќе »

ЕДНОСТАВНА ИСХРАНА – ХАЈДИ КЛУМ ОТКРИЛА КАКО ОСТАНАЛА ВИТКА И ПОСЛЕ 4. ПОРОДУВАЊА: „Готвам секој ден!“

Познатата Германка Хајди Клум е синоним на супермодели од 90-тите, кој и денес може да се пофали со вајана фигура подготвена да продефилира на модната писта. И по четири пораѓања, оваа русокоса изгледа сензационално, а сега открила како точно го одржува своето тело во форма. Манекенка и супермодел од 90-тите …

Повеќе »

(ФОТО) Глумецот од сериите „НЦИС“ и „Бул“ ослабнал 20. килограми без „теретана“ – Открил и како!

Актерот Мајкл Ведерли, sвездата на сериите „Бул“ и „НЦИС“, неодамна призна дека се здебелил. За време на напорните снимања, вели, не обрнувал внимание на неговата исхрана и не бил физички активен, па затоа килограмите се натрупале. На крајот на 11-тата сезона од серијата NCIS, тој тежел 109 килограми, што за …

Повеќе »

Избегнете ги подмолните стапици на дијабетесот

Експертите и пациентите велат дека дијабетисот е тежок бидејќи неговите симптоми не се секогаш лесни навреме да се забележат. Дијабетесот е состојба на организмот во која телото се бори да го регулира нивото на гликоза (шеќер) во крвта, а се јавува кај луѓе чие тело не произведува доволно инсулин, или …

Повеќе »

Затегнати и после педесетта: 6. правила до кои Јапонките религиозно се придржуваат

Иако со текот на годините стануваме помудри и поисполнети, истовремено се соочуваме со брчки, дамки на кожата, седа коса … За да не потрошите многу пари на пијалоци и креми што можат да го запрат часовникот, полесно е (и поевтино) да се усвои нешто од Јапонките. Тие се познати по …

Повеќе »