Tag Archives: ирска

Лиам Нисон проговорил: „Пијаниот сопруг ја тепаше секој викенд“

Актерот Лиам Нисон (69) во интервју за магазинот AARP раскажал што му оставило последици од детството кои го следат цел живот, но и создале еден вид посттрауматско стресно растројство. Нисон ги открил трауматичните искуства што ги имал како дете, а во интервјуто зборувал и за неговите спомени, меѓу кои и …

Повеќе »

(ФОТО) УБИЛ 2. ЛИЦА, ТВРДИ ДЕКА НА НИШТО НЕ СЕ СЕЌАВА, ПА ПОМИНАЛ НЕКАЗНЕТО: Актерот со години крие морничава тајна!

Тој е познат по многубројните улоги, бракот со Сара Џесика Паркер, но и страшната несреќа за која никогаш не бил казнет. Метју Бродерик, актер и сопруг на Сара Џесика Паркер, може да се пофали со богата актерска кариера, но при спомнувањето на неговото име многумина се сеќаваат дека тој бил …

Повеќе »

(ВИДЕО) Шегата на Бајден предизвикала лути коментари на Твитер: „Лош примерок на Американец“

Американскиот претседател Џо Бајден предизвикал бројни критики за една реченица во својот говор на Денот на Свети Патрик. Бајден има ирско потекло, неговиот пра прадедо е од округот Мајо во Ирска, а за време на говорот Бајден сакал да се пошегува. Шегата не наишла на најдобар прием на интернет. „Можеби …

Повеќе »

(ФОТО) ХУМАНА И ЗАБАВНА МИСИЈА – Паб во кој гостите плаќаат по две евра секогаш кога ќе кажат „ковид“

Еден паб во Ирска одлучил да им наплаќа на гостите за секое спомнување на коронавирусот и пандемијата. Имено, на шанкот ставиле пластична чаша во која гостите секогаш кога ќе го спомнат зборот ковид треба во неа да стават две евра. Кристофер Мур, менаџерот на „Алт Бар“, изјавил дека на овој …

Повеќе »

(ФОТО) Шише со порака фрлено во морето, пронајдено 23 години подоцна на неочекувано место!

Стивен Колфилд од Ирска,пред 23 години, се обидел да најде девојка на необичен начин. Стивен се обидел да најде животен партнер на најромантичен начин, многумина би рекле, тој испрати порака во шише. Неговата порака била пронајдена неодамна во близина на неговата куќа во Ко Даун. Тој фрлил шише со писмо …

Повеќе »

ОВАА ЗЕМЈА УСПЕАЛА ДА ВАКЦИНИРА 90 ОТСТО ОД ВОЗРАСНИТЕ: Бројот на позитивни на корона намален – на ред се децата постари од 12. години

Девет од десет возрасни лица во Република Ирска се целосно вакцинирани, објави ирската здравствена служба. До вчера, во Ирска имаше повеќе од 7. милиони вакцинирани возрасни граѓани. Премиерот на Ирска, Мајкл Мартин, рекол дека достигнувањето на 90% од вакцинираната возрасна популација и примањето на 7. милиони вакцини е „две големи …

Повеќе »

(ВИДЕО) ОВА СЕ ШЕСТЕ НАЈУСПЕШНИ ЗЕМЈИ НА ЕВРОСОНГ: Многумина никогаш не се искачиле на ЕВРОВИЗИСКИОТ ТРОН, а тие однеле победа ПОВЕЌЕ ПАТИ!

За 66. години колку што трае „Евровизија“, многумина никогаш не се искачиле на евровизискиот трон, некои земји ја имаат освоено само еднаш, додека некои веќе неколку пати ја имале најдобрата песна на Стариот континент. Ќе се потсетиме на земјите кои беа најуспешни на Европскиот музички фестивал. Ирска е рекордер со …

Повеќе »

(ФОТО) Мисицата после 14. спонтани абортуси родила близнаци

Ирската манекенка Росана Дејвисон беше „Мис на светот“ во 2003. година. Денес е мајка на три деца и е посреќна од кога и да било порано, но патот до мајчинството не и бил лесен.   View this post on Instagram   A post shared by Rosanna Davison (@rosanna_davison) Имено, со …

Повеќе »

(ФОТО) Мет Дејмон вистински загрижен татко: „Нашата ќерка (21) има корона вирус, во изолација сме!“

Мет Дејмон за време на гостувањето во Радио Спин открил дека неговата 21-годишна ќерка Алесија е заразена со коронавирус. Тој во моментов е во изолација во Ирска, каде требало да снима филм, но пандемијата ги одложила сите свои деловни обврски до понатамошно известување. „Нашата најстара ќерка оди на колеџ, кој …

Повеќе »