Tag Archives: инсулин

(ФОТО) Зверев признал дека боледува од дијабетес

Александар Зверев јавно признал дека со години боледува од дијабетес и најави формирање на фондација за борба против болеста. Актуелниот олимписки шампион, кој моментално се опоравува од тешката повреда и операција на скочниот зглоб, открил дека е дијабетичар од раното детство и боледува од дијабетес тип 1. „Како момче не …

Повеќе »

Овие два вида овошје и еден вид зеленчук најдобро го намалуваат шеќерот во крвта

ОВОШЈЕТО и зеленчукот секогаш ќе бидат ценети како свет грал на здравата исхрана, а некои намирници од оваа група особено се препорачуваат за дијабетичарите поради нивната способност да помогнат во контролата на нивото на шеќер во крвта. Цитрусно овошје Истражувањата покажаа дека агрумите, како портокалите, имаат корисен ефект врз луѓето …

Повеќе »

Ова е најдобриот леб за намалување на шеќерот во крвта, вели диететичарка

АКО ви е дијагностициран дијабетес или преддијабетична состојба, не постои причина зошто не треба да продолжите да уживате во вкусна храна додека се обидувате да го намалите шеќерот во крвта. Некои луѓе претпоставуваат дека мора да се откажат од се што е вкусно, но тоа не е точно. На пример, …

Повеќе »

(Рецепт) ЛЕК ОД ПРИРОДАТА – Волшебниот јаболков оцет го регулира нивото на ШЕЌЕР ВО КРВТА и управува со дијабетесот!

Јаболковиот оцет во алтернативната медицина се користи со векови. Поради своите антимикробни и антиоксидантни ефекти, јаболковиот оцет е најприменливиот лек за третман на најширокиот опсег на здравствени придобивки. Јаболковиот оцет се користи уште од времето на Хипократ, таткото на медицината, како лек за многу болести, а денес генерално се вели …

Повеќе »

(ВИДЕО) Бебе горила: Поради ретка состојба дете прима лек од кој му растат густи влакна

Двојка од Тексас на својот четиримесечен син од љубов му вели „горила“ поради бизарниот несакан ефект на лекот што целото тело му го покрил со црни влакна. „Тој не беше влакнест кога се роди, но по неколку недели, додека ги земаше лековите, се претвори во мала горила“, рекла Бри Шелби, …

Повеќе »

На овој начин телото се буни: Знаци дека јадете премногу леб, а не се вишок килограми!

Лебот долго време се сметаше за главен виновник кога станува збор за дебелеење. Иако ова не е целосно точно, може да се претера и со оваа намирница. Лебот не е проблематичен само поради калориите, туку и поради обработените јаглехидрати кои предизвикуваат благо воспаление во организмот. Тие можат да бидат причина …

Повеќе »

Колку овошје дневно го намалува ризикот од дијабетес

Истражувачи од универзитетот „Едит Коуан“ (ЕКУ) во Западна Австралија откриле дека само две порции овошје на ден го намалуваат ризикот од развој на дијабетес тип 2 за дури 36. проценти. „Во оваа студија, ние докажавме поврзаност помеѓу внесувањето овошје и подобрата чувствителност на инсулин“, рекол авторот на студијата, д-р Никола …

Повеќе »

(ФОТО) Мрачна тајна на Хали Бери: Својот изглед го должи на болеста!

Од доцните осумдесетти години на минатиот век глумицата се бори со свирепа болест…   View this post on Instagram   A post shared by Halle Berry (@halleberry) Хали Бери е една од најценетите холивудски глумици, освоила бројни награди и најпозната е по со Оскарот наградената улога во филмот „Бал на …

Повеќе »

(ФОТО) Мрачна тајна на Хали Бери: Својот изглед го должи на болеста!

Од доцните осумдесетти години на минатиот век глумицата се бори со свирепа болест… Jump up in this beach like… A post shared by Halle Berry (@halleberry) on Jul 17, 2017 at 5:26pm PDT Хали Бери е една од најценетите холивудски глумици, освоила бројни награди и најпозната е по со Оскарот …

Повеќе »