Tag Archives: инсталација

(ФОТО) Проѕирната црква во Белгија ги збунува очите и мозокот

Од далечина, изгледа како обична селска црква, но како што се приближувате, сфаќате дека нејзините делови едноставно исчезнуваат. Оваа необична атракција го најде своето место под сонцето во белгискиот град Борглун, еден час оддалечен од Брисел. Можеби мислите дека нема потреба да се посетува друга црква кога повеќето западноевропски градови …

Повеќе »

(ФОТО) „Пустински здив“: Нестварна инсталација среде Сахара

Среде египетската пустина Сахара се наоѓа необична формација која на прв поглед делува како да ја направиле некои вселенски битија, но „Пустински здив“ е сепак овоземска уметничка креација за која се одоговрни неколку уметници. „Пустински здив“ е проект на уметничкиот тим D.A.ST. Arteam. кои во 1995. година го основале Дани …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Скандалозно видео кое го шокирало светот: Голи мажи и жени се бркале во гасна комора во концентрационен логор – „исмејување на жртвите од Холокаустот“

„Уметничката инсталација“ која што прикажува голи мажи и жени како си играат брканица во гасна комора во поранешен нацистички концентрационен логор, предизвикал шок и згрозување кај луѓето кои што го преживеале тој хорор. Сето тоа се случило во концентрациониот логор „Стутхоф“ во близина на полскиот град Гдањск и сниманото видео …

Повеќе »