Tag Archives: иновации

(ВИДЕО) LG екран на одвиткување од 100.000 долари

LG објави дека Signature OLED R ќе понуди три режими: Целосен приказ за гледање видеа, играње игри или користење на вградени функции за паметни домови, Line View за слушање аудио содржина и Zero View “што звучникот го прикажува како уметничко дело” кога е затворен екранот. LG на CES 2014, најпрво …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Започнува нова ера: Претставен е болидот за 2022 година

Формула 1 претстави автомобилски модел за 2022 година. Возилото е изработено во согласност со новите технички прописи, кои ќе започнат нова ера во „најбрзиот караван во светот“. Моделот на автомобилот беше претставен во четвртокот во Силверстоун – моделот со целосна големина направен според новите регулативи за прв пат беше прикажан …

Повеќе »

(ФОТО) Млад пар купил автобус и од него направиле феноменален дом: Погледнете како изгледа!

Чарли Мацвицар и Лук Вокер решиле заедно да живеат, но тие биле загрижени за финансиската состојба и големите трошоци што ги носи таквиот потфат. Барајќи алтернативи за традиционален дом, им се допаднала идејата за безграничност и постојано патување, па купиле стар двокатен автобус. „Ние ги сакаме патувањата и флексибилноста“, рекла …

Повеќе »

(ФОТО) VW го претставил најјакиот Голф во историјата!

Новиот Golf R има дури 320 коњски сили. Фолксваген објави фотографии и технички детали од новата генерација на моделот Golf R, кој е помоќен од претходникот со околу 30 „коњи“. Под хаубата на најмоќниот сериски Голф во историјата се наоѓа 4-цилиндричен турбо-бензинец кој произведува 320 КС (235 kW) и има …

Повеќе »

(ФОТО) Аватар 2: Детали од продолжувањето на најплатениот филм на сите времиња

Филмот „Аватар“ ги сруши сите рекорди кога се појави во кината во 2009. година, а неговиот режисер Џејмс Камерон излезе со продолжение на приказната уште пред првиот дел да ја види светлината на денот. Љубителите на научната фантастика со нетрпение го очекуваат продолжението на овој култен филм, со нетрпение чекаат …

Повеќе »

(ФОТО) Скапо: Објавена новата цена за VW Golf 8 GTI

Волксваген денес официјално ја започна продажбата на најмоќната, конвенционална верзија на новиот „голф“. Легендарниот „GTI“ во осмата генерација ќе чини скоро 40.000 евра, што го става во ценовниот опсег на премиум моделите. Секако еден од најпосакуваните модели во Европа е „голфот“ на Волксваген. Ова го покажуваат бројките за продажба од …

Повеќе »

(ФОТО) Светска премиера: Yaris Cross новиот кросовер на Toyotа

Тојота денес го претстави новиот подкомпактен SUV/кросовер модел. Наместо да измисли посебно име, јапонскиот производител го користел добро познатото име од своето портфолио, Јарис, за новиот кросовер, на кој ја додаде и ознаката Крос. Автомобилот, кој првично требаше да заблеска на почетокот на март под куполите на саемот во Женева, …

Повеќе »

(ФОТО) Нова Honda Jazz: Најпаметниот градски автомобил темелно обновен

Останал препознатливиот изглед, како и бројни паметни решенија, но сега во две изведби. Новиот модерен дизајн внесува прекрасна едноставност во безвременскиот изглед на Jazz, велат во Хонда. Новост е и Crosstar изведбата во кросовер стилот, а донесува пластични облоги, двобојна комбинација и кровни носачи. Интериерот е минималистички, а посебно внимание …

Повеќе »

(ВИДЕО) Погледнете ја најавата за новиот Бонд: Легендарниот Астон се вратил

Првиот трејлер за новото продолжување на серијалот за Џемс Бонд ги потврдил поранешните најави дека не очекува изобилство акција, посебно онаа зад воланот. А, таа доминантна улога ќе ја добие Астон Мартин. Освен новиот модел, најпознатиот шпион ќе го користи и легендарниот модел DB5 од 1960.ттите а тоа гарантира многу …

Повеќе »