Tag Archives: инфекција

(ФОТО) ЗАПОЧНАЛЕ НОВ ЖИВОТ – Бегалката од Украина поради кој Британецот го остави семејството е делумно слепа, тој се грижи за неа

Британецот кој претходно оваа година ги остави сопругата и двете деца за да побегне со бегалка од Украина чие семејство претходно и дало дом, открил некои детали од неговиот нов живот.Тони Гарнет и неговата сопруга Лорна во мај ги отворија вратите од својот дом за 22-годишната украинска бегалка Софија Каркадим. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ноќен кошмар: Жена купила контактни леќи за „Ноќта на вештерките“ и за малку ќе ослепела

27-годишната Џордин Оукланд на „Ноќта на вештерките“ во 2020. година доживеала вистински кошмар. За подобро да го претстави својот костим, нарачала контактни леќи во боја и завршила во амбулантата. „Кога ги ставив, почувствував доза на непријатност. Обично носам контактни леќи и знам како да ги ставам и да ги извадам. …

Повеќе »

Поранешниот американски претседател Клинтон хоспитализиран

Поранешниот американски претседател Бил Клинтон е хоспитализиран во Калифорнија под сомнение за инфекција на крвта, објави Си-Ен-Ен. Си-Ен-Ен објави дека Клинтон (75) бил на одделение за интензивна нега на лекување, под сомнение за инфекција на крвта. View this post on Instagram A post shared by LuanStudios NM (@luanstudiosnm) Неговата состојба …

Повеќе »

СТУДИЈА: Младите кои прележале ковид не се заштитени од повторна инфекција

Антителата по инфекцијата со коронавирус во повеќето случаи се одлична заштита од повторно заболување. Сепак, студија направена врз 3.000 млади, здрави припадници на американската морнарица, покажала дека повторната инфекција е сè уште можна. Студијата, спроведена од научници од медицинското училиште Ичан во Њујорк, е објавена во списанието „The Lancet Respiratory …

Повеќе »

(Рецепт) Со овој напиток ќе излекувате синусна инфекција

Синусната инфекција е состојба кога доаѓа до отекување или воспаление на ткивото покрај синусот. До тоа доаѓа кога синусите се исполнети со течност и бактерии наместо воздух. За среќа постои начин како да ја излекувате оваа инфекција. Потребни состојки: 1/2 шолја чиста вода за пиење 1/4 шолја јаболков оцет 1 лажица …

Повеќе »

(ВИДЕО) СИНОТ И ЗАВРШИЛ ВО БОЛНИЦА ПОРАДИ ИГРАЧКА КОЈА ЈА ИМА СЕКОЕ ДЕТЕ: Мајка ја исекла паткичката на половина и се преплашила -лекарите дале совет!

Иден Стронг, мајка од Тикток, на оваа социјална мрежа објавила видео од застрашувачка инфекција на очите со која се бори нејзиниот син Бејлор, поради играчката што ја има секое дете. Тоа е гумена патка за капење. „Ова е мојот син Бејлор кој доби ужасна инфекција на очите поради гумена патка …

Повеќе »

СВЕТСКА ЗДРАВСТВЕНА ОРГАНИЗАЦИЈА: За еден ден уште 384.000 нови случаи на корона во светот

Светската здравствена организација (СЗО) во својот билтен во неделата објави дека минатиот ден во светот се регистрирани повеќе од 384.000 нови случаи на инфекција со коронавирус, што надмина 113,46 милиони во вкупниот број на случаи. Според официјалната статистика на СЗО, во текот на изминатиот ден се потврдени 384.956 нови инфекции …

Повеќе »

ПОГОЛЕМО ВНИМАНИЕ: Третина од пациентите починати од корона имале дијабетес

Од самиот почеток на пандемијата на коронавирусот, луѓето со дијабетес се означени како многу ризична група за развој на тешки форми на инфекција, особено ако нивото на шеќер во крвта е лошо регулирано, но исто така и ако имаат придружни болести, како што се кардиоваскуларни и на бубрезите. Луѓето кои …

Повеќе »

МЕРКИТЕ ДАВААТ РЕЗУЛТАТ!? Се намалува бројот на заразени во Франција – два сигурни знаци дека епидемијата се намалува!

Во неделата во Франција се регистрирани уште 27.228 пациенти со корона вирус . За еден ден починале 302 пациенти. Повторно, бројот на пациенти во реанимација се зголемил за 25, и сега изнесува 4.896. Во болниците, бројот на луѓе кои се лекуваат надминал 33.000. Два сигурни знаци дека вториот бран опаѓа …

Повеќе »