Tag Archives: инфаркт

(Рецепт) Најјак и традиционален чистач на вашите артерии: Спречете инфаркт и шлог на потполно природен начин!

Телото старее, а со него и крвните садови, но природата се погрижи штопофолго да ја зачува нивната еластичност и отпорност. Секој сака да биде млад и здрав долго време, но телото на крајот старее. Крвните садови исто така стареат, ја губат еластичноста и на нивните sидови се појавуваат наслаги. Потоа …

Повеќе »

ПРЕВЕНЦИЈА – Трчање, одење и возење велосипед спречуваат инфаркт

Научниците заклучиле дека само малку повеќе физичка активност може да го зачува здравјето на срцето за високи 49. проценти кај луѓето кои имаат генетска предиспозиција за срцев удар Новите истражувања покажале што може да го намали ризикот од срцев удар кај луѓе кои имаат генетска предиспозиција за тоа. И покрај …

Повеќе »

Ненадејно починал 39. годишен глумец

Познатиот индискиот актер Шри Ширанјеви Сарја починал на 39-годишна возраст. Сарја глумел во околу 20 филмови, меѓу кои и популарниот „Ама, те сакам“, а починал после срцев удар, пренесува Си-Ен-Ен. “Шокантно е да се слушнат вестите дека славниот уметник од Канада Шри Ширанјеви Сарја починал од срцев удар. Прерана смрт …

Повеќе »

Рудник на минерали, незаменлив за тироида, спречува инфаркт и рак: Овој плод е богатство – дознајте од што уште може да ве штити!

Иако го доживуваме како вкусна „грицкалка“ – бразилските ореви се многу повеќе од тоа. Откријте како го штити вашето тело од појава на бројни состојби и болести, што науката ги верификуваше. Бразилскиот орев е вистински рудник на селен, скапоцен минерал кој има големо влијание врз општата здравствена состојба на целиот …

Повеќе »

Среќници: – ЛУЃЕТО СО ОВАА КРВНА ГРУПА ИМААТ НАЈМАЛА ШАНСА ЗА СРЦЕВ УДАР: Најчувстителни се на стрес, но ова ги ШТИТИ!

Истражувачите од Универзитетскиот Медицински центар „Гронинген“ во Холандија ги споредувале податоците на повеќе од 1,3 милиони луѓе. Откриле дека ризикот од кардиоваскуларни проблеми кај крвните групи А, Б или АБ бил девет проценти поголем отколку кај луѓе со крвна група  О. Експертите веруваат дека овие луѓе имаат повисоко ниво на …

Повеќе »

(ФОТО) ДОБРИ ВЕСТИ: Балашевиќ после инфарктот три часа пеел во Осиек

Ѓорѓе Балашевиќ синоќа ја воодушевил публиката во Осиек… Легендарниот кантавтор го одржал својот прв концерт после инфарктот и лекувањето во болница, а воодушевените посетители од утро споделуваат фотографии и впечатовци од концертот. Балашевиќ во Осиек пеел три часа, што значи дека малку го скратил своето стандардно време, но публиката била …

Повеќе »

(ФОТО) Ѓорѓе Балашевиќ успешно опериран: После инфарктот добил три стента а кога ќе излезе го очекува ОВА!

Ѓорѓе Балашевиќ (66) имал срцев удар и во моментов е на Институтот за кардиоваскуларни болести во Сремска Каменица каде што бил хоспитализиран и вградени му се три стенти. Ѓорѓе Балашевиќ ќе престојува во болница неколку дена бидејќи ова е стандардна процедура за вакви операции. „Добро ја поднесе операцијата, се чувствува …

Повеќе »

(ФОТО) Силвестер Сталоне за смртта на синот: „Ниту една болка не може да се спореди со онаа кога ќе загубиш дете!“

Херојот на култните филмови тивко ја преживеал смртта на својот син, но кога проговорил, неговите зборови расплачеле милиони За повеќето од нас, одењето на кино е начин на бегство од реалноста, изгубени во имагинацијата, каде на крајот ликовите секогаш имаат среќен крај. Дали некогаш сте размислувале за актерите со кои …

Повеќе »

Легендарниот тв водител Лери Кинг имал инфаркт: Благодарение на брзата помош завршил на операција!

Легендарниот американски водител, кој воведе нови смерници во телевизиското новинарство особено во директните средби со соговорниците, Лери Кинг (85) поради проблеми со срцето бил сместен во болница. Како што се наведува Кинг доживеал инфаркт. „Беше дома и се подготвуваше да оди во болница, но доби срцев удар. Брзата помош го …

Повеќе »