Tag Archives: имунитет

Истражување покажало колку трае имунитетот на коронавирус

Студија од Универзитетската клиника во Инсбрук покажала дека оние излекувани од коронавирус имаат стабилен долгорочен имунитет и не треба да се плашат од нова инфекција или мутација. Учесниците во студијата, од кои 29. биле на просечна возраст од 44. години, а сите во март добиле ковид 19, објасни раководителот на …

Повеќе »

Ова моќно овошје е единственото што ви треба оваа зима: Штити од вируси и бактерии, го чува срцето, спречува карцином!

Грејпфрутот е едно од најздравите плодови од семејството на суптропски цитруси, препознатливо во светот по горчливо киселиот вкус, но и по многу здравствени придобивки. За прв пат е произведен во Барбадос, како хибриден вид овошје, создаден со вкрстување на лимони и портокали. Денес, грејпфрутот се одгледува во скоро сите тропски …

Повеќе »

ПРИРОДНИ ЛЕКОВИ – РЕЦЕПТ СТАР СО ВЕКОВИ ГО ЈАКНЕ ИМУНИТЕТОТ; Јака мешавина од 7. состојки штити од вируси и бактерии

7 моќни зачини имаат долготраен ефект во заштитата на имунитетот! Оваа мешавина на здрав зеленчук, медицински оцет и силни зачини делува така што го зајакнува имунитетот и го штити организмот од бактерии, вируси и габички. Состојки: 1/2 л јаболков оцет 1 главичка кромид 5 чешниња лук 2 лути пиперки 1 …

Повеќе »

18 ЈАКИ ПРИЧИНИ – почесто јадете сардини ќе живеете подолго и без болести: Еве зошто!

Помага во лекувањето на воспалението, го снабдува организмот со клучни материи, па дури и помага во елиминирање на депресијата… За повеќето луѓе, сардините не се на списокот со највкусна храна. Се разбира, за вкусовите не треба да се дискутира, но кога ќе прочитате зошто сè е добро да јадете сардини, …

Повеќе »

Детален водич: Како во налетот на корона да го зајакнете имунитетот

За разлика од нас, короната во никој случај не е уморна и, како што покажуваат бројките од ден на ден – станува се’ посилна. Затоа е исклучително важно да се зајакне имунитетот кој е наш штит од разни болести. Ги издвојуваме најважните ставки на тој пат што треба да се …

Повеќе »

(Рецепт) НАСТИНКА – РУСКИОТ ОНКОЛОГ Ласкин препорачува „имуно бомба“ која чини 50. денари!

Нашето здравје е загрозено од многу опасности, а рускиот одговор на сите е еден: имунитет. Короната го смени светот: животот веројатно нема да биде ист по пандемијата и нема да можеме да се релаксираме долго време. Сепак, постојат и други сериозни болести … За да спречиме нивно појавување, мора радикално …

Повеќе »

Шест, на сите достапни, намирници кои се одлични за јакнење на имунитетот

НИКОГАШ нема подобро време да се усвојат нови здрави навики. Промената на вашата исхрана може значително да го зајакне вашиот имунитет ако знаете која храна да ја вклопите во вашето дневно мени. Здравата исхрана ќе ве снабди со сите хранливи материи, а за метаболизмот да функционира правилно, добро е да …

Повеќе »

За имунитет, кожа, коса и нокти: 5. најздрави сезонски намирници кои морате секојдневно да ги внесувате!

За време на есента, на нашето тело особено му требаат витамини за одржување на имунитет, здрава кожа, коса и нокти. Во текот на летото, далеку е полесно да најдеме сезонски производи богати со есенцијални витамини, додека за време на постудениот период од годината, таа мисија е далеку покомплицирана. Ви ги …

Повеќе »

Нови докази за траењето на имунитетот на ковид-19

Една мала, но круцијална студија спроведена во Велика Британија покажала дека клеточниот имунитет на пандемискиот вирус САРС-КоВ-2 кај луѓе кои преживеале лесна или асимптоматска форма на ковид-19 продолжува шест месеци по болеста. Студијата е спроведена на 100. лица со ковид-19 кои не биле хоспитализирани. Научниците кои ги презентираа резултатите од …

Повеќе »