Tag Archives: имунитет

Конечно се знае зошто имунитетот „полудува“ од корона

Тешките респираторни симптоми на ковид 19 се должат на активноста на одредени имунолошки клетки, што може да предизвика долгорочна пневмонија. Александар Мишарин од универзитетот Нортвестерн во Илиноис и неговите колеги анализирале течност од белите дробови на 88. лица со тешка пневмонија предизвикана од инфекција со коронавирус. Повеќето од овие лица …

Повеќе »

СЗО: И’ покрај вакцината оваа година нема да дојдеме до „имунитет на стадо“

СЗО верува дека оваа година, и покрај вакцината, нема да постигнеме имунитет на стадо кон коронавирусот. Исто така, СЗО претходно објави дека меѓународен тим од нивни експерти оди во Кина за да го испита потеклото на коронавирусот. Поради чекањето на дозволата од Пекинг, доаѓањето на десет експерти во долгоочекуваната мисија …

Повеќе »

Конечно откриено колку трае имунитетот после заразувањето со ковид

Авторите на студијата, објавени во списанието „Science“, откриле колку долго трае отпорноста на организмот кон коронавирусот по инфекција со ковид. Студија објавена во списанието „Science“ откри дека имунитетот кон коронавирусот обично трае најмалку осум месеци по инфекцијата, а потенцијално може да трае значително подолго, пишува „The Washington Post.“. Студијата открива …

Повеќе »

(Рецепт) Домашен напиток кој значително ги подига имунитетот и енергијата: Направете дома!

Доволно внесување на витамини има корисен ефект врз целиот организам и може значително да го зајакне имунитетот. Силниот имунитет е многу важен со цел да се заштити телото од вируси и разни болести. Нутриционистите советуваат да се земаат преку храна или пијалоци, а доколку препорачаната дневна доза не може да …

Повеќе »

(ФОТО) 14. намирници кои е најдобро да ги конзумирате кога сте настинати: Опоравувањето двојно ќе го забрзате!

Ова е моментот кога телото треба да обезбеди многу витамини, минерали и антиоксиданти… Кога сте болни, храната може да биде многу корисна, или за ублажување на симптомите или за зајакнување на имунитетниот систем, што ќе ви помогне побрзо да закрепнете. Ова се намирниците на кои треба да се фокусирате доколку …

Повеќе »

(Рецепт) ПРАКТИЧНО – Академик Људмила преку зима редовно ја користи руската БОМБА за имунитет!

Руската енергетска бомба штити од сите вируси. Руската алтернативна медицина нуди народен лек, а академик Људмила Григоријевна Пучко потсетува на рецепт кој на прв поглед комбинира скоро некомпатибилни природни состојки а всушност го обновува целиот организам. Ако често сте преморени и се чувствувате како да немате доволно енергија, тоа е …

Повеќе »

(Рецепти) Домашен сок од нане за јакнење на имунитетот и подобар сон

Освен освежувачки, сокот од нане е одличен и за здравјето – го зајакнува имунитетот и има превентивно дејство врз бактериите и вирусите, добар антисептик е, делува смирувачки на нервите и помага да се опушти и релаксира целиот организам. Сокот од нане ја смирува нервозата, напнатоста, добар лек е за несоница. …

Повеќе »

11. начини на кои го саботирате својот имунитет

Овие денови, можеби повеќе од кога било, важно е да внимаваме како можеби го нарушуваме сопствениот имунолошки систем, дури и без да сме свесни за тоа. Заборавате дека микробите се насекаде околу нас Сега, повеќе од кога било, важно е да не се допираат површини што можат да бидат загадени …

Повеќе »

РЕЦЕПТ ЗА СОК КОЈ СОДРЖИ ЦИНК И ВИТАМИН Ц: Го јакне имунитетот, лесно се  прави а може да го пие целото семејство!

Сок што содржи цинк и витамин Ц – прекрасен пијалок за посилен имунитет и заштита од вируси! Одржувањето на имунолошкиот систем е клучно за здравјето на целиот организам, особено за време на пандемијата на корона вирусот. Урамнотежената исхрана и физичката активност се најдобри двигатели на нашиот имунитет, но природата ни …

Повеќе »