Tag Archives: имунитет

ЛИЧНО ИСКУСТВО: Цела година, секое утро, пиела вода со мед и лимон и ги изненадила докторите!

Последниве години толку многу се зборува за консумацијата на млака вода со лимон,па една жена решила да ја испита ефикасноста на оваа напивка. Еве и што открила… Американката Кристал Дејвис одлучила секое утро на празен стомак да испие чаша топла вода со лимон и мед. Таа била истрајна во тоа, …

Повеќе »

ЗА СТУДЕНИ ДЕНОВИ – Три адути за подобар имунитет

Лукот во поголеми концентрации ги уништува бактериите исто како и антибиотиците Меѓу растенијата што се користат во исхраната на луѓето, лукот, ѓумбирот и ориганото се издвојуваат особено за време на студените денови. Кога ги вклучуваме во исхраната, нашиот имунитет има корист и од нивните одбранбени механизми. Против кашлица Секогаш кога …

Повеќе »

Зошто чајот од куркума треба да го вметнете во исхраната: Го штити црниот дроб, одличен е за имунитетот и кожата

Куркумата веќе долго време се користи во азиската кујна и медицина, но сè повеќе го наоѓа патот до европските и другите кујни и полиците за зачини. Ова растение е најдобро познато како зачин за многу јадења, но е многу повеќе од тоа. Не само што додава интересна арома каде и …

Повеќе »

За добар имунитет и зима без настинки пожелно е да ги применуваме овие едноставни правила!

Секоја зима го носи ризикот од настинки кои понекогаш знаат да бидат и многу тешки…За да ги избегнеме важно е да го зајакнеме имунитетот… Има многу начини како да го подобрите имунитетот, но дали сите се ефикасни? Издвоивме пет начини кои ги препорачуваат и лекарите. Користете лук Лукот е познат …

Повеќе »

Конечно се знае зошто имунитетот „полудува“ од корона

Тешките респираторни симптоми на ковид 19 се должат на активноста на одредени имунолошки клетки, што може да предизвика долгорочна пневмонија. Александар Мишарин од универзитетот Нортвестерн во Илиноис и неговите колеги анализирале течност од белите дробови на 88. лица со тешка пневмонија предизвикана од инфекција со коронавирус. Повеќето од овие лица …

Повеќе »

СЗО: И’ покрај вакцината оваа година нема да дојдеме до „имунитет на стадо“

СЗО верува дека оваа година, и покрај вакцината, нема да постигнеме имунитет на стадо кон коронавирусот. Исто така, СЗО претходно објави дека меѓународен тим од нивни експерти оди во Кина за да го испита потеклото на коронавирусот. Поради чекањето на дозволата од Пекинг, доаѓањето на десет експерти во долгоочекуваната мисија …

Повеќе »

Конечно откриено колку трае имунитетот после заразувањето со ковид

Авторите на студијата, објавени во списанието „Science“, откриле колку долго трае отпорноста на организмот кон коронавирусот по инфекција со ковид. Студија објавена во списанието „Science“ откри дека имунитетот кон коронавирусот обично трае најмалку осум месеци по инфекцијата, а потенцијално може да трае значително подолго, пишува „The Washington Post.“. Студијата открива …

Повеќе »

(Рецепт) Домашен напиток кој значително ги подига имунитетот и енергијата: Направете дома!

Доволно внесување на витамини има корисен ефект врз целиот организам и може значително да го зајакне имунитетот. Силниот имунитет е многу важен со цел да се заштити телото од вируси и разни болести. Нутриционистите советуваат да се земаат преку храна или пијалоци, а доколку препорачаната дневна доза не може да …

Повеќе »

(ФОТО) 14. намирници кои е најдобро да ги конзумирате кога сте настинати: Опоравувањето двојно ќе го забрзате!

Ова е моментот кога телото треба да обезбеди многу витамини, минерали и антиоксиданти… Кога сте болни, храната може да биде многу корисна, или за ублажување на симптомите или за зајакнување на имунитетниот систем, што ќе ви помогне побрзо да закрепнете. Ова се намирниците на кои треба да се фокусирате доколку …

Повеќе »