Tag Archives: имунитет

11. начини на кои го саботирате својот имунитет

Овие денови, можеби повеќе од кога било, важно е да внимаваме како можеби го нарушуваме сопствениот имунолошки систем, дури и без да сме свесни за тоа. Заборавате дека микробите се насекаде околу нас Сега, повеќе од кога било, важно е да не се допираат површини што можат да бидат загадени …

Повеќе »

ПРИРОДНИ ЛЕКОВИ – РЕЦЕПТ СТАР СО ВЕКОВИ ГО ЈАКНЕ ИМУНИТЕТОТ; Јака мешавина од 7. состојки штити од вируси и бактерии

7 моќни зачини имаат долготраен ефект во заштитата на имунитетот! Оваа мешавина на здрав зеленчук, медицински оцет и силни зачини делува така што го зајакнува имунитетот и го штити организмот од бактерии, вируси и габички. Состојки: 1/2 л јаболков оцет 1 главичка кромид 5 чешниња лук 2 лути пиперки 1 …

Повеќе »

(Рецепт) Домашен лек против запушени артерии, формирање камчиња и зајакнување на имунитетот: Ги убива сите инфекции во организмот!

Овој природен лек исто така спречува појава на слободни радикали, кои имаат бројни негативни ефекти Ви претставуваме одличен природен рецепт за третман и превенција на запушени артерии. Исто така е добро за регулирање на покачените масти во крвта, спречување на општ замор на телото, спречување и лекување на инфекции и …

Повеќе »

Најголема мистерија на короната: Фактор кој пресудува за живот или смрт!

Студиите направени врз пациенти со ковид покажаа дека нашиот имунолошки систем различно реагира на оваа болест од вообичаеното. Сега, научниците се на трага да решат една од најголемите мистерии што го придружуваат коронавирусот – зошто некои луѓе минуваат само со поблаги симптоми, додека други буквално се борат за своите животи. …

Повеќе »

Неопходен елемент за здравјето: Овој минерал штити од канцер, го чува срцето и го зајакнува имунитетот!

Најмногу селен има во пивскиот квасец и во пченичните никулци, јаткастите плодови, како што се бразилскиот орев и домашните ореви, како и во јајцата, путерот, сојата, рибата (туна, бакалар и харинга), морските плодови, лукот, интегралните производи од цело зрно, овесната каша и сончогледовото семе. Селенот е есенцијален минерал кој во …

Повеќе »

Постои ли долгорочен ИМУНИТЕТ на Ковид – 19?

Студијата спроведена во Германија предизвикува сомнеж дека заразените со вирусот корона, откако ќе се излекуваат, произведуваат трајни антитела и на тој начин се заштитени од ново заболување. Во болницата во Швабинг,тестовите на крв на девет пациенти, кои биле во одделот за интензивна нега, покажале дека немаат речиси никакви антитела против …

Повеќе »

НОВО ОТКРИТИЕ НА НАУЧНИЦИТЕ: Имунитетот на корона вирусот е веројатно поголем отколку што покажуваат тестовите!

Додека се чека рецензија, студијата, е објавена на официјалната веб-страница на Институтот Каролинска Новата студија на шведскиот институт Каролинска и универзитетската болница Каролинска покажуваат дека многу луѓе со благи или асимптоматски случаи на коронавирусот имаат имунитет со посредство на Т-клетки, дури и ако не се позитивно тестирани. Според истражувачите, тоа …

Повеќе »

ИСТРАЖУВАЊЕ – НИКОГО НЕ ЗАРАЗИЛ: Момче (9) кој се разболел со корона бил во контакт со 172 лица – никому не му го пренел вирусот!

Деветгодишно момче кое се заразило со коронавирус не го пренело вирусот на ниту едно лице со кое биле во контакт а имал контакт со повеќе од 170. лица, според студијата која истражувала дали децата можат да бидат носители на вирусот. Момчето било меѓу луѓето кои биле заразени во кругот на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ПРОГОВОРИЛ НАУЧНИК КОЈ РАБОТИ НА ЛЕКОТ ЗА КОРОНА ВИРУС:„Ситуацијата сигурно ќе биде ваква до средината на мај, но можеби не очекува и нов бран на епидемијата!“

Флоријан Крамер, вирусолог во Медицинскиот факултет „Икан“ во Њујорк, во моментов истражува опции со својот тим за третман на вирусот корона. Во интервју за „Дојче веле“, тој зборуваше за веќе употребената терапија, како и за целокупната состојба на глобално ниво. OK, our detailed protocol for SARS-CoV-2 antigen expression and two-step …

Повеќе »