Tag Archives: имунитет

(РЕЦЕПТ) ОГНЕН ТОНИК ЗА ЈАК ИМУНИТЕТ: Комбинацијата од јаболков оцет и рен го убива секој вирус! 

Дали знаевте дека до 80% од вашиот имунолошки систем е во цревата? Заедно со пробиотиците и ензими за варење, ферментираните производи како што се кимчи, комбуха, јогурт, кефир и сурова кисела зелка се одличен начин за зголемување на добрите цревни микроби. Ова, пак, помага да се зајакне имунолошкиот систем. Исхраната …

Повеќе »

Откриена фрапантна разлика помеѓу Модерна и Фајзер

Новата израелска студија го потврдило изненадувачкото тврдење дека заштитата со вакцината Фајзер ослабнува во рок од шест до осум месеци. Додека, според проценките на американската клиника, вакцината Модерна во првата половина од годината се покажа дури двојно подобра од Фајзер во однос на спречување на појава на инфекција. Едно ново …

Повеќе »

Апел од Никола Пановски по повод НОВИТЕ МЕРКИ!

И’ додека дел од граѓаните на Македонија новите мерки во борбата против корона вирусот ги смета за „ослободување од вирусот“, доктор Никола Пановски на својот профил на Фејсбук се оласи со сериозен АПЕЛ: „Апел: Почитувани жители на Македонија, вие кои сте примиле една доза вакцина деновиве или ќе ја примите …

Повеќе »

ПИПЕРКИ – заборавено летно злато на чинијата! Еве поради што се сметаат за една од најздравите намирници

Пиперките всушност имаат многу повеќе придобивки за телото отколку што мислиме на прв поглед … Пиперките се исто така меѓу најздравите зеленчуци во светот, а нивниот единствен недостаток е што нивната сезона е прилично кратка а се прилично скапи во зима. Затоа искористете ги колку што е можно додека уште …

Повеќе »

Не го викаат бадијала ЧИСТАЧ ОД ЛИВАДА! Чајот од оваа билка се користи при ПСОРИЈАЗА и опаѓање на КОСАТА!

Многу е здраво, но неговиот корен ги губи својствата по шест месеци, па проверете колку е свежо. Чичокот и копривата многумина ги сметаат за плевел и се собираат ако се најдат во дворот. Како и да е, она што можеби не сте го знаеле е дека и двете се многу …

Повеќе »

Со текот на годините, ИМУНИТЕТ ОПАЃА, но ОВИЕ МИНЕРАЛИ  спасуваат: Внесувајте ги колку што е можно повеќе и вие ќе СТЕ НОВА ЛИЧНОСТ!

Урамнотежената и правилна исхрана е половина од здравјето, но не е лесно да дознаете која храна и хранливи материи му недостасуваат на вашето тело … А најдобриот совет што можете да го добиете е да се храните онака како што живеете! Дали се занимавате со спорт? Витамин Е и Q10 …

Повеќе »

18. причини зошто треба почесто да јадеме сардини за подолг живот и без болести!

Помага во лекувањето на воспалението, го снабдува организмот со клучни материи, па дури и помага во елиминирање на депресијата… За повеќето луѓе, сардините не се на списокот со највкусна храна. Се разбира, за вкусовите не треба да се дискутира, но кога ќе прочитате зошто сè е добро да јадете сардини, …

Повеќе »

Заборавете ги веднаш! Овие намирници го саботираат вашиот организам и имунитет!

Без оглед колку изгледа дека знаеме сè за храната, дали знаете кои состојки го саботираат нашиот имунитет Во секојдневната рутина користиме различни намирници, а за многумина не сме ни свесни дека тие го уништуваат општото здравје на нашиот организам и целосно го загрозуваат нашиот имунитет. Оваа храна нè прави помалку …

Повеќе »

РЕЦЕПТ за моќен сируп кој помага на имунитетот и тироидната жлезда

Со само две состојки, можно е да се направи сируп кој има голем број здравствени придобивки. Тие две состојки се млади зелени ореви и мед, кои заедно прават моќно соединение за кое вашето тело ќе биде благодарно. Младите зелени ореви, кои меѓу другото се богати со витамин Ц, во комбинација …

Повеќе »