Tag Archives: имунитет

(ФОТО) Топи килограми, јакне имунитет: Природен лек кој би требало да го конзумираме секој ден

Единствениот коктел на состојки од природата штити од болест и го продолжува животот, а често е виден како гостин во исхраната на спортистите или оние кои внимаваат на витата линија … Ако се одржува а вистински начин, медот има неограничен рок на траење. Најстар мед за јадење бил постар од …

Повеќе »

Чудесен рецепт кој го прочистува и лекува целиот организам – важен за срце, крвни садови, имунитет, црн дроб…

Ова е рецепт кој го лекува целиот организам. Ги прочистува крвните садови, го одржува срцето, го подобрува имунитетот, го чисти црниот дроб, штити од инфаркт и се смета дека помага при лекување на рак. Состојки: 15 лимони 12 главички лук 1 кг мед 400 грама пченични никулци 400 грама ореви …

Повеќе »

(ФОТО) Чорба од цвекло: Оброк кој ги поправа крвната слика и имунитетот

Состојки: 3 цвекла со средна големина, 1 компир со средна големина, 1 морков, 1 страк праз или кромид, по желба малку пилешка супа, 1/4 лажичка лук во прав, сол по вкус, 1 лажичка бел пипер, маслиново масло – по потреба, малку кисела павлака за послужување. Подготовка: празот или кромидот измијте …

Повеќе »

(ФОТО) Смути за имунитет

Состојки: тиква јаболка неколку бриселски зелкички малку кокосово масло сок од лимон мед зачини: морско оревче, чили, цимет, куркума Подготовка: тиквата исчистете ја, исечете и сварете во вода. Исцедете но оставете ја водата од страна.Зачинете, но не претерувајте, за да еден од зачините не го преземе вкусот и не ја …

Повеќе »

(ФОТО) Познат руски доктор ја открил тајната на детскиот имунитет: Не помогнуваат „волшебни лекови“ туку само ова!

Ако сакате вашето дете да не биде болно, ако сакате тоа брзо и лесно да се адапатира на животните услови и околности кои бргу се менуваат, тогаш читајте, интересирајте се… Јевгениј Комаровски, доктор по медицински науки, телевизиски водител и автор на многу книги за деца, за „Спутник“ дал ексклузивно интервју …

Повеќе »

Подгответе се за есен: Со овие продукти ќе го зајакнете имунитетот

Најпаметно е на природен начин – со храна до мирен период на болести… Имунитетот е предуслов за добро здравје, а ако сакате да го одржите силен, внесете промени во вашата исхрана… Загадениот воздух, нездравата храна и големиот стрес оставаат трага врз секого. Како да си помогнете? Најпаметно е на природен …

Повеќе »

(ФОТО) Зошто половина час минат во длабока шума го штити имунитетот дури два месеци?

Истражувачите заклучиле дека престојот во шума го поправа природниот имунитет кој е важен за спречување на ракот како и други хронични болести. Шетајќи по шума, барем еднаш во својот живот, секој уживал во убавината на природата. Тоа е причина зошто некои луѓе бираат да живеат во шума или покрај неа, …

Повеќе »

Здравје: Зошто секој ден сок од цвекло?

Постојат повеќе причини, поради кои сокот од цвекло треба да почнете да го користите при секојдневната исхрана. – Цвеклото содржи каротеноиди кои се многу поволни за видот. – Спречува оштетување на клетките и слободните радикали во оганизмот. – Го подигнува нивото на железото и хемоглобинот во крвта. – Дава дополнителна …

Повеќе »