Tag Archives: имунитет

(Рецепт) Направете „ВИТАМИНСКА БОМБА“ за јакнење на имунитетот – за деца и возрасни

Јак имунитет – тоа е отпорност на организмот на различни болести, па со самото тоа и доброто здравје. Иако во аптеките секојдневно има се’ повеќе препарати за јакнење на имунитетот – народните лекови не ја губат својата популарност и значење во овој процес. Тоа е и разбирливо, бидејќи нитуеден синтетички …

Повеќе »

(ВИДЕО) Мед и чаша топла вода наутро: Комбинација која ќе ве препороди!

Дали знаете дека комбинацијата на топла вода и мед има повеќекратно корисно влијание врз вашето здравје? Со сигурност знаете дека медот е одличен за здравјето и го препорачуваат многу нутриционисти, но доколку се комбинира со млака вода ќе направи чудо за организмот. Овој пијалок веќе долго време се користи за …

Повеќе »

БОЖЈИ ДАР ОД ПРИРОДАТА: Што ќе ви се случи ако секој ден јадете по еден лист на чувар куќа?

За да се реши проблемот со „курје око“, луѓето најчесто одат на лекар затоа што не се свесни дека оваа билка може да биде неверојатно корисна. Земете еден лист од оваа билка, извадете ја кутикулата од неа, а потоа ставете ја на „курјото око“  наоколу и залепете со фластер, така …

Повеќе »

(Рецепт) ГЕРМАНСКИ НАРОДЕН ЛЕК ЗА ЧИСТЕЊЕ НА КРВНИТЕ САДОВИ: Спречува срцев и мозочен удар, го јакне имунитетот!

За да ги исчистат крвните садови, луѓето прибегнуваат кон лекови. Но, тогаш постои оптоварување на функцијата на црниот дроб и бубрезите. За целосно чистење на крвните садови без оштетување на други органи, обидете се со овој рецепт. Годините и неправилната исхрана предизвикуваат крвните садови да се истрошат, да станат помалку …

Повеќе »

(ФОТО) Топи килограми, јакне имунитет: Природен лек кој би требало да го конзумираме секој ден

Единствениот коктел на состојки од природата штити од болест и го продолжува животот, а често е виден како гостин во исхраната на спортистите или оние кои внимаваат на витата линија … Ако се одржува а вистински начин, медот има неограничен рок на траење. Најстар мед за јадење бил постар од …

Повеќе »

Чудесен рецепт кој го прочистува и лекува целиот организам – важен за срце, крвни садови, имунитет, црн дроб…

Ова е рецепт кој го лекува целиот организам. Ги прочистува крвните садови, го одржува срцето, го подобрува имунитетот, го чисти црниот дроб, штити од инфаркт и се смета дека помага при лекување на рак. Состојки: 15 лимони 12 главички лук 1 кг мед 400 грама пченични никулци 400 грама ореви …

Повеќе »

(ФОТО) Чорба од цвекло: Оброк кој ги поправа крвната слика и имунитетот

Состојки: 3 цвекла со средна големина, 1 компир со средна големина, 1 морков, 1 страк праз или кромид, по желба малку пилешка супа, 1/4 лажичка лук во прав, сол по вкус, 1 лажичка бел пипер, маслиново масло – по потреба, малку кисела павлака за послужување. Подготовка: празот или кромидот измијте …

Повеќе »

(ФОТО) Смути за имунитет

Состојки: тиква јаболка неколку бриселски зелкички малку кокосово масло сок од лимон мед зачини: морско оревче, чили, цимет, куркума Подготовка: тиквата исчистете ја, исечете и сварете во вода. Исцедете но оставете ја водата од страна.Зачинете, но не претерувајте, за да еден од зачините не го преземе вкусот и не ја …

Повеќе »

(ФОТО) Познат руски доктор ја открил тајната на детскиот имунитет: Не помогнуваат „волшебни лекови“ туку само ова!

Ако сакате вашето дете да не биде болно, ако сакате тоа брзо и лесно да се адапатира на животните услови и околности кои бргу се менуваат, тогаш читајте, интересирајте се… Јевгениј Комаровски, доктор по медицински науки, телевизиски водител и автор на многу книги за деца, за „Спутник“ дал ексклузивно интервју …

Повеќе »