Tag Archives: имунитет

(ВИДЕО+ФОТО) Американски лекар го открил советот што го дава на секој пациент кој ќе заболи од коронавирус

Др. Рон Вајс (58) е лекар на примарна нега и итна помош кој во март помогнал во лекувањето на првиот пациент заболен од Ковид-19 во Њу Џерси. Оттогаш видел стотици пациенти со таа болест. Тој, исто така, практикува и интегративна медицина или интегративно здравство. Тоа е реалтивно нов поим на …

Повеќе »

ГЛАВНИОТ ГЕРМАНСКИ СТРУЧЊАК КОНТРА НАВОДИТЕ НА СЗО:„Зад ова се крие нешто друго, тоа е сериозна закана на човештвото!“

Според извештаите, испратени од Светската здравствена организација преку социјалните мрежи минатата недела, нема докази дека луѓето кои го преживеале Ковид-19, развиле имунитет на болеста. Сепак, тие предупредуваат дека тоа во никој случај не треба да биде ставка што ќе влијае на одлуките на одделните држави за понатамошно олабавување на нивните …

Повеќе »

ИСТРАЖУВАЊЕ – НИКОГО НЕ ЗАРАЗИЛ: Момче (9) кој се разболел со корона бил во контакт со 172 лица – никому не му го пренел вирусот!

Деветгодишно момче кое се заразило со коронавирус не го пренело вирусот на ниту едно лице со кое биле во контакт а имал контакт со повеќе од 170. лица, според студијата која истражувала дали децата можат да бидат носители на вирусот. Момчето било меѓу луѓето кои биле заразени во кругот на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ПРОГОВОРИЛ НАУЧНИК КОЈ РАБОТИ НА ЛЕКОТ ЗА КОРОНА ВИРУС:„Ситуацијата сигурно ќе биде ваква до средината на мај, но можеби не очекува и нов бран на епидемијата!“

Флоријан Крамер, вирусолог во Медицинскиот факултет „Икан“ во Њујорк, во моментов истражува опции со својот тим за третман на вирусот корона. Во интервју за „Дојче веле“, тој зборуваше за веќе употребената терапија, како и за целокупната состојба на глобално ниво. OK, our detailed protocol for SARS-CoV-2 antigen expression and two-step …

Повеќе »

(ФОТО) Кој редовно го користи овој витамин отпорен е на сите вируси: Во овој период многу му е потребен на организмот!

Лекарите се сигурни дека овој витамин може да го зајакне имунитетот до максимум… Превенцијата и засилениот имунитет се клучни во борбата против корона вирусот. На најранливите им се советува непотребно да не ја напуштаат куќата и да избегнуваат секаков вид контакт, но исто така редовно да земаат витамин Д. Лекарите …

Повеќе »

(Рецепт) Писмо на оториноларинголог до министерот на здравство во Хрватска – КОРОНАТА ОВА НЕ МОЖЕ ДА ГО ПРЕЖИВЕЕ: Доволна е 1 лажица наутро и навечер – знам што зборувам!

Д-р Јуре Буриќ испратил писмо до хрватскиот министер за здравство, Вили Берош, во врска со короната, а од тамошниот лекар било наведено дека тој смета дека можеме да го отстраниме овој вирус од телото. Писмото под наслов „Драг господине министер, зошто не ме слушате“ го пренесуваме во целост: „Почитуван министер, …

Повеќе »

(Рецепт) Напиток кој е полн со ЦИНК и ВИТАМИН Ц: Се подготвува за 5. минути и бргу го јакне имунитетот!

Напивка кој треба да го правиме за време на пандемијата – лесно се подготвува а е полн со цинк и витамин Ц! Научно е докажано дека цинкот спречува настинката и го намалува ризикот од вируси, како и дека поттикнува брзо излекување. Цинк е клучен за функционирање на повеќето клетки во …

Повеќе »

(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО – Има 98. години и го победил корона вирусот: Докторите велат дека е феномен!

Британецот Џек Боуден (98) е најстарата личност која се изборила со опасниот корона вирус Ветеранот и фармацевт од Втората светска војна, ангажиран во масовно производство на пеницилин за време на војната,бил тестиран позитивно за вирусот КОВИД-19 на 18. март, откако ги почувствувал првите симптоми на болеста. Боуден, кој е прадедо, …

Повеќе »

НЕ МОЖЕ ДА ШТЕТИ: Задолжителен напиток за време на пандемијата: ЛИМОНАДА И ЦИНК – ЕВЕ ЗОШТО!

Кој се чува и Бог го чува… Ако имате симптоми на корона вирусот, или едноставно ве гребе грлото поради алергии или обичен грип, стручен совет е да внесете што е можно повеќе течности во вашето тело. Течноста ќе спречи дехидрација на телото, што може да предизвика сериозни здравствени последици. Затоа, …

Повеќе »