Tag Archives: илинден

Во Охрид за Илинден – „Аларм фест“ со најголемите македонски музички ѕвезди!

Привршуваат подготовките за најголемата прослава на македонската музика во историјата на независна Македонија, а сите показатели покажуваат дека во целата наша држава има огромен интерес. Од 31.07 – 02.08 македонската јавност ќе можи да ужива заедно со дел од најдобрите македонски музички артисти. ПРОГРАМА за АЛАРМ фест 2021: 31.07 – …

Повеќе »

Денес е Свети пророк Илија – Илинден: Пророк силен на збор и голем на дело!

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 20 јули. Денеска е Св. пророк Илија-Илинден. Свети Илија беше Евреин. Живееше далеку пред Христа. Потекнуваше од градот Тесвит, по што и беше наречен Тесвиќанец. Кога се роди, околу него татко му виде Божји ангели како го повиваат во оган и го …

Повеќе »

ЧЕСТ – Влатко Груевски ќе ја изведе химната на „Десет дена крушевска Република“

Оперскиот пејач, тенорот Влатко Груевски оваа година ќе ја има честа на манифестацијата „Десет Дена Крушевска Република” да ја изведе државната химна на свеченото отварање на 1-ви август во Крушево на „Гумење”, како и на централната прослава на празникот „Илинден” на 2.ри август на „Мечкин Камен”. Неуморниот оперски пејач ќе …

Повеќе »